W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posprzątaliśmy rezerwat "Gorzowskie Murawy"

19.09.2022

Na lekkim zboczu Gorzowskich Muraw pozują do zdjęcia uczestnicy sprzątania rezerwatu - grupa kilkudziesięciu osób dorosłych i dzieci ,. Za ich plecami zielone drzewa, krzewy. i trawy. . Poniżej leżą czarne worki z zebranymi odpadami.

W ramach akcji „Sprzątanie świata” w rezerwacie Gorzowskie Murawy zebrano kilkanaście worków śmieci. To efekt akcji zorganizowanej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska i  Urząd Miejski w Gorzowie Wielkopolskim oraz firmę INNEKO. Uczestnikami wydarzenia byli też uczniowie gorzowskich szkół podstawowych.

Gorzowskie Murawy to rezerwat wyjątkowy z kilku powodów. W całości położony jest w granicach administracyjnych dużego miasta, a chronione są tam m.in. rzadkie gatunki roślin kserotermicznych. Jest to także  obszar Natura 2000. Z uwagi na to, że rezerwat położony jest w mieście i stanowi teren często odwiedzany przez mieszkańców pobliskich osiedli wciąż, pomimo szerokiej edukacji wymaga okresowego porządkowania.

Chociaż akcja sprzątania rezerwatu organizowana jest już od kilku lat, odpadów jest tam nadal sporo. W tym roku 16 września na szlaki Gorzowskich Muraw wyruszyli, wyposażeni w rękawiczki i worki pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska , Urzędu Miasta, mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego oraz uczniowie gorzowskich szkół podstawowych nr 2 i 6. Przed sprzątaniem o historii i charakterystyce tego rezerwatu opowiadała Dorota Małecka z RDOŚ w Gorzowie Wlkp. Następnie dorośli i dzieci pełni zapału ruszyli do wykonania ekologicznego zadania.

Zebrano sporo worków śmieci, które zabrała do utylizacji miejska spółka Inneko.

W tym roku w ramach akcji Sprzątania świata posprzątaliśmy Polskę po raz 29. Choć śmieci niestety przybywa, to optymizmem napawa fakt, że wzrasta także liczba osób, chcących je uprzątnąć. Ważne jest także abyśmy starali się ograniczać wytwarzanie odpadów, na przykład poprzez wprowadzenie do codziennej rutyny kilku prośrodowiskowych nawyków. Jak choćby zmniejszenie liczby zużywanych jednorazowych opakowań.

W województwie lubuskim, najbardziej zalesionym w Polsce, nie brakuje miejsc o wyjątkowych walorach przyrodniczych i krajobrazowych. Aby zachować je w niezmienionym stanie jak najdłużej, zachęcamy do brania udziału w takich wydarzeniach, ale również do dbania o naszą planetę przez cały rok. Nie tylko od przyrodniczego święta.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji i pomogli posprzątać gorzowski rezerwat.

Zdjęcia (13)

{"register":{"columns":[]}}