Skwer edukacyjny przed siedzibą RDOŚ
16.10.2020
20 października 2020 r. w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Krajobrazu nastąpi otwarcie skweru edukacyjnego przed siedzibą RDOŚ
Już za kilka dni Gorzów Wielkopolski zyska kolejne miejsce, w którym będzie można odpocząć w otoczeniu kwitnących drzew i zapoznać się z bogactwem przyrodniczym ziemi lubuskiej , które przedstawiać będąm.in. tablice edukacyjne przygotowane przez zarządców lasów i obszarów chronionych oraz zajmujących się ochroną przyrody, w tym: RDOŚ, Lasy Państwowe, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego, LOP, samorządy i stowarzyszenia. Będzie to skwer edukacyjny zlokalizowany przed siedzibą Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska przy ul. Jagiellończyka. Jego otwarcie nastąpi 20 października br. o godz. 11.00 i odbędzie się w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Krajobrazu, którego hasłem przewodnim w tym roku jest ‘’Drzewo w krajobrazie.’’ Dlatego partnerzy przedsięwzięcia i zaproszeni goście posadzą w dniu tym na skwerze drzewa i krzewy przyjazne dla ptaków i owadów . Podpisana też będzie umowa o współpracy pomiędzy Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim a Technikum Leśnym w Starościnie .
Głównym celem powstania skweru jest zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony przyrody, a także znaczenie lasów, zadrzewień, drzew kwitnących i roślin miododajnych dla życia ptaków i owadów. Tworzenie miejsc , będących siedliskami dla ptaków, pszczół , motyli i innych owadów ma ogromne znaczenie zwłaszcza w miastach. Na obszarach zabudowanych i zurbanizowanych pszczoły oraz inne owady zapylające nie mają odpowiednich warunków do życia. A bez nich zmaleje liczebność wielu gatunków świata roślin i zwierząt. Występowanie pszczół, których w Polce jest blisko 470 gatunków, ma bezpośredni wpływ na człowieka. Zapylają one niemal 90% gatunków roślin uprawnych na świecie. Dlatego wiosną przyszłego roku na środku skweru edukacyjnego powstanie też „Kwietna Łąka”.
To przyrodnicze święto, zainicjowane przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w 2016 roku, ma na celu zwrócenie uwagi na otaczającą nas przyrodę oraz potrzebę jej ochrony. Podczas zwyczajowych spacerów krajobrazowych, będących sztandarową formą obchodów tego dnia, rozmawiamy o otaczającym krajobrazie, zarówno przyrodniczym, jak i kulturowym. W tym roku z uwagi obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, wydarzenia w ramach Dnia Krajobrazu przybierają także inne formy.
Warto jednak w czasie pandemii skorzystać z uroków krajobrazowych i bogactwa przyrodniczego ziemi lubuskiej i wybrać się indywidualnie lub w gronie najbliższych na wycieczkę za miasto po wyznaczonych szlakach turystyczno-przyrodniczych. Spacery na świeżym powietrzu, w naturalnych siedliskach obszarów NATURA 2000, rezerwatów, parków krajobrazowych, zespołów przyrodniczo – krajobrazowych czy obszarów chronionego krajobrazu dodadzą nam sił i wzmocnią naszą odporność na choroby.