W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie polskie niemieckie w ramach projektu Natura Viadrina

25.07.2022

19 lipca 2022r. w ramach polsko-niemieckiego projektu „Natura Viadrina” w biurze Landschaftsplegeverband Mittlere Oder (Stowarzyszenie Ochrony Krajobrazu Środkowej Odry) we Frankfurcie nad Odrą, odbyło się spotkanie poświęcone motylom dziennym z rodziny modraszkowatych.

W otoczeniu wielu gatunków motyli Polowiec szachownica - motyl dzienny z rodziny rusałkowatych, spija nektar z rureczek kwiatu świerzbnicy polnej koloru blado fioletowego

Celem projektu „Natura Viadrina” jest stabilizacja oraz poprawa transgranicznych siedlisk zagrożonych gatunków zwierząt na polsko niemieckim pograniczu lubusko – brandeburskim w granicach obszaru Euroregionu Pro Europa Viadrina

W spotkaniu poświęconym motylom dziennym z rodziny modraszkowatych udział wzięli przyrodnicy
i eksperci pochodzący z Polski i Niemiec, pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska
w Gorzowie Wielkopolskim: Daria Jachimowska, Anita Kruszewska i Dorota Małecka oraz przedstawiciele Nadleśnictwa Rzepin oraz Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego.

Głównym tematem spotkania było określenie propozycji działań dążących do skutecznej ochrony motyla Modraszka arion Phengaris arion, który jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem w Polsce i Europie, umieszczonym w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt oraz w załączniku IV Dyrektywy Siedliskowej. Stanowisko tego gatunku występuje na terenie Nadleśnictwa Rzepin. Jest ono wyizolowane i znajduje się ok. 500 km od aktualnego zasięgu jego występowania w Polsce, które koncentruje się w rejonie Polski południowej i wschodniej. W latach 2019-2021 przeprowadzono monitoring modraszka ariona po stronie niemieckiej, jak również na terenie wybranego fragmentu kompleksu leśnego, położonego w kierunku południowym od miast Słubice i Frankfurt nad Odrą, gdzie stwierdzono jego liczne występowanie.

Wśród omawianych tematów szczególną uwagę poświęcono warunkom klimatycznym i siedliskowym sprzyjającym występowaniu tego gatunku, jego ścisłą zależność od występowania mrówki wścieklicy uszatej i macierzanki piaskowej i możliwości ochrony tego gatunku motyla, stwarzając dogodne warunki do jego przetrwania.

Ochrona siedlisk modraszka ariona wiąże się również z ochroną wielu innych gatunków chronionych owadów, w tym motyli i błonkówek związanych z ciepłolubnymi murawami napiaskowymi.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}