W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Transmisja z gniazda rybołowa w województwie lubuskim (Rościce)

Ochrona rybołowa

Jeśli czynniki odpowiedzialne za ciągły spadek liczebności populacji rybołowa oraz tempo jego zaniku nie ustaną w ciągu kilku najbliższych lat, to z dużym prawdopodobieństwem będzie można założyć, iż gatunek ten, w perspektywie kolejnych 10 lat całkowicie wycofa się z obszaru województwa lubuskiego. Zatem u progu nowego dziesięciolecia, przed służbami ochrony przyrody województwa lubuskiego stoi ogromne wyzwanie powstrzymania spadku liczebności populacji tego okazałego drapieżnika, zanim na dobre rybołów zasili grono gatunków już „nieobecnych” w granicach naszego regionu.

 

Od takich słów zaczyna się wstęp do specjalnie opracowanego w 2012 roku w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, dokumentu stanowiącego „Regionalną strategię ochrony rybołowa Pandion haliaetus w województwie lubskim". Dostrzegając ponad 14 lat temu krytyczną sytuacje tego okazałego drapieżnika, RDOŚ podjął „walkę" o jego przetrwanie, nawiązując w tym celu współpracę z Regionalnymi Dyrekcjami Lasów Państwowych w Szczecinie oraz w Zielonej Górze, energetykami z przedsiębiorstwa ENEA Operator oraz ornitologami działającymi w ramach Komitetu Ochrony Orłów.

Nasze działania

Wspólnie od ponad 14 lat na terenie województwa lubuskiego wdrożono szereg działań związanych z ochroną czynną rybołowa i jego siedlisk, w tym działania o charakterze innowacyjnym i pionierskim w naszym kraju, jak montaż sztucznych platform lęgowych na specjalnie wytypowanych czynnych słupach energetycznych wysokiego napięcia 110 kV oraz 400 kV. Ponadto prowadzono takie działania jak budowa i montaż sztucznych gniazd dla rybołowa na drzewach, zarybianie wybranych zbiorników wodnych, wdrażanie ochrony strefowej wokół gniazd i miejsc rozrodu tych drapieżników, czy wprowadzanie zapisów chroniących siedliska leśne w ramach sporządzanych planów zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000. Dodatkowo zrealizowano również kilkadziesiąt zadań związanych z edukacją, szkoleniami oraz promocją idei ochrony rybołowów w województwie lubuskim, również przy wykorzystaniu lokalnej prasy oraz mediów.

Ochrona rybołowa w województwie lubuskim

Obecnie rybołowy w województwie lubuskim, niemal wyłącznie gniazdują na sztucznych platformach lęgowych zamontowanych przez człowieka, co potwierdza skuteczność zaplanowanych i wdrożonych działań ochronnych przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim oraz jej partnerów. Więcej informacji na temat prowadzonej ochrony rybołowa w województwie lubuskim można znaleźć na specjalnej podstronie RDOŚ w Gorzowie Wlkp. Ochrona rybołowa.

Zagrożenie gatunku

Niestety pomimo nieco bardziej optymistycznych wyników ilościowych i wzrostu liczebności gniazdujących par w lubuskim z 2 w roku 2011 do 11 w 2023 roku, rybołów nadal pozostaje gatunkiem, który oscyluje na granicy wymarcia i wymaga dalszej ochrony oraz szczególnej troski ze strony organów ochrony przyrody.

Transmisja z gniazda

Tym bardziej z wielką przyjemnością udostępniamy Państwu pierwszy podgląd na żywo z gniazda rybołowów z terenu województwa lubuskiego. Dzięki zaangażowaniu jednego z operatorów sieci telefonii komórkowej, mamy możliwość śledzenia w bieżącym roku, losów rodziny rybołowów, które na miejsce swojego gniazdowania wybrały wieżę BTS w Rościcach (powiat żarski). To jedyny taki znany przypadek w Polsce, a może i w całej Europie gnieżdżenia się rybołowów na wieży telefonii komórkowej.

Zachęcamy do podglądania i śledzenia codziennego życia tych niezwykłych i wspaniałych zwierząt, które w Polsce są niezwykłą rzadkością.

Transmisja z gniazda rybołowa w Rościcach

Materiały

RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim - Ochrona rybołowa
Transmisja z gniazda rybołowa w Rościcach
Budowa linii elektroenergetycznych a ochrona rybołowa na Ziemi Lubuskiej - film
{"register":{"columns":[]}}