W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Wybrane karty z historii Nadleśnictwa Bolewice”- nowa książka i sesja referatowa

30.10.2022

Najnowsza publikacja Nadleśnictwa opisuje historię lasu oraz ludzi w nim pracujących, a także złożoną przeszłość okolicznych miejscowości. Spotkanie promocyjne zorganizowane 24 listopada 2022 roku było też okazją do wysłuchania wystąpień kilku autorów rozdziałów, które czytelnicy odnajdą w książce.

Grupa ośmiu mężczyzn pozuje do zdjęcia. Część z nich ubrana jest w zielone mundury leśników. Przed nimi stoją litery L i P, tworzące logo Lasów Państwowych.

Historia Nadleśnictwa Bolewice liczy ponad 170 lat, a niewielu wie, że obfite dziś w las tereny pogranicza województw lubuskiego i wielkopolskiego, były kiedyś prawie bezleśne. Tutejsze lasy, w wiekach XVIII i XIX, były małe i rozproszone, a pozostawały tylko na terenach niedostępnych lub trudnych w uprawie rolnej. Do znacznego wylesienia przyczyniły się wprawdzie i wieki poprzednie, ale to w tych dwóch nastąpiła szczególna intensyfikacja osadnictwa, rolnictwa i przemysłu. Procesowi deforestacji, a przede wszystkim obawie przed całkowitym brakiem lasu i surowca drzewnego, towarzyszyła myśl planowej gospodarki leśnej. Myśl przerodziła się w czyn i tak roku 1848 sięga początek historii Nadleśnictwa Bolewice. Utworzonego na terenie ówczesnych Prus.

Historia nadleśnictwa, to nie tylko historia lasu i nie tylko historia ludzi pracujących w lesie, czego dowodzą autorzy artykułów zgromadzonych w książce pt. „Wybrane karty z historii Nadleśnictwa Bolewice”. Jest to już drugie wydanie tego dzieła zebrane i opracowane przez Nadleśnictwo  Bolewice, a wywołane przez potrzeby czytelników i stale powiększający się zasób wiedzy o złożonej przeszłości okolic: Bolewic, Miedzichowa, Błaków, Łowynia, Silnej oraz kilku miejscowości, które pochłonął lub pochłania las jak np. Pąchy czy Jabłonka.

24 listopada br. Nadleśniczy Nadleśnictwa Bolewice, dr inż. Grzegorz Gaczyński, zorganizował, wraz z pracownikami Nadleśnictwa, spotkanie promujące wydanie wspomnianej książki. Wzięło w nim udział blisko stu gości, w tym pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim: dr Grzegorz Karcz i dr Tomasz Schubert. To miłe wyróżnienie dla RDOŚ w Gorzowie Wlkp., której pracownicy współpracują z Nadleśnictwem w różnych dziedzinach.

W sesji referatowej promującej książkę występowali niektórzy autorzy jej rozdziałów: dr Maksymilian Frąckowiak- archeolog pracowni badań historycznych i archeologicznych POMOST, Jarosław Szałata- Przewodniczący Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej, Grzegorz Urbanek- historyk, pracownik Biblioteki Wojewódzkiej w Gorzowie Wielkopolskim, dr nauk historycznych Zdzisław Kościański, Paweł Anders- regionalista, Grzegorz Roszkowiak- Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Bolewice.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}