100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych. Nowe rezerwaty w województwie łódzkim utworzone
04.12.2024
4 grudnia Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi podpisał zarządzenia ustanawiające 2 nowe rezerwaty przyrody ,,Bory nad Pilicą" i ,,Rokita".
Utworzenie nowych rezerwatów to zwieńczenie prac Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi. Uroczyste podpisanie zarządzeń ustanawiających nowe rezerwaty odbyło się w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, gdzie Grzegorz Socha Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi, Ewelina Siudak p.o. Zastępcy Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi - Regionalnego Konserwatora Przyrody oraz Jacek Chudy Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi wspólnie podsumowali ten wielomiesięczny projekt.
Z okazji 100–lecia swojego istnienia Lasy Państwowe ogłosiły inicjatywę utworzenia lub powiększenia 100 rezerwatów przyrody. W województwie łódzkim nadleśnictwa złożyły 3 wnioski o wyznaczenie rezerwatów przyrody. Na podstawie przepisów ustawy o ochronie przyrody to regionalni dyrektorzy ochrony środowiska wyznaczają rezerwaty przyrody. Jeszcze w marcu tego roku Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi i Regionalny Dyrektor Lasów Państwowych w Łodzi zawarli porozumienie, na mocy którego powołany został zespół roboczy ds. wyznaczania rezerwatów przyrody w województwie łódzkim. Zadaniem zespołu było zweryfikowanie wartości przyrodniczej zaproponowanych obszarów oraz koordynacja działań zmierzających do ustanowienia nowych rezerwatów przyrody na terenie województwa. Analiza dostępnych danych oraz wizje terenowe potwierdziły wysokie walory przyrodnicze zaproponowanych obszarów.
W Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi powstały projekty zarządzeń powołujących nowe rezerwaty. Kolejnym krokiem były konsultacje społeczne. Wszystkie uwagi, które wpłynęły do RDOŚ w Łodzi zostały przeanalizowane. Na ich podstawie doprecyzowano zapisy zarządzeń dotyczące między innymi celów ochrony proponowanych obszarów, a także ostatecznej nazwy rezerwatów przyrody. W efekcie tych prac w ramach inicjatywy 100 rezerwatów na 100 – lecie Lasów Państwowych w województwie łódzkim powstały 2 nowe rezerwaty:
- „Bory nad Pilicą” to rezerwat położony w gminie Ręczno, w powiecie piotrkowskim, na ternie zarządzanym przez Nadleśnictwo Piotrków, Leśnictwo Grzegorzówka. Jego powierzchnia wynosi 23,87 ha, powierzchnia otuliny: 8,89 ha. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych dobrze zachowanego kompleksu oligotroficznych borów sosnowych z ważnymi dla nauki, chronionymi gatunkami roślin.
- „Rokita” to rezerwat położony w gminie Skierniewice, w powiecie skierniewickim, na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Skierniewice, Leśnictwo Ruda, oraz częściowo (ujściowy odcinek rzeki Rokity) przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Jego powierzchnia wynosi 14,47 ha, powierzchnia otuliny: 58,18 ha. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych fragmentu naturalnej, głęboko wciętej doliny rzeki Rokity z cennymi zbiorowiskami leśnymi.
Zarządzenia powołujące te dwa obszary, podpisane przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi 4 grudnia 2024 r. zostały przekazane do publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego. Zaczną obowiązywać po upływie 14 dni od daty ogłoszenia. Tym samym jeszcze w grudniu w województwie łódzkim zaczną oficjalnie funkcjonować nowe rezerwaty przyrody.
W 2025 r. kontynuowane będą prace nad utworzeniem trzeciego rezerwatu, pod roboczą nazwą „Kluki im. Henryka Baksalerskiego”. W tym przypadku konieczne jest wykonanie ekspertyzy przyrodniczej, która pozwoli doprecyzować m.in. ostateczny przebieg granicy projektowanego rezerwatu.
Rezerwaty przyrody obejmują obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Są to ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej. Wyróżniają się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi. Rezerwaty stanowią pomnik historii, chronią okruchy naturalnych krajobrazów w których żyli nasi przodkowie. Stanowią dziedzictwo przyrodnicze współczesnego człowieka.