Ochrona przyrody
-
Przyroda i różnorodność biologicznaNaukowcy poznali i opisali mniej niż 2 miliony gatunków roślin i zwierząt, podczas gdy na Ziemi żyje przypuszczalnie około 10 milionów. Wynika z tego, że co najmniej 80% z nich nie ma nawet nazwy! Owe idące w miliony liczby dają wyobrażenie o różnorodności biologicznej - mnogości i rozmaitości form, jakie może przybierać ożywiona materia.
-
Łódzkie w liczbachWojewództwo łódzkie zlokalizowane jest w centralnej części kraju. Geometryczny środek Polski znajduje się w miejscowości Piątek. Powierzchnia województwa wynosi 18 218,95 km².
-
Formy ochrony przyrody
-
Inwazyjne gatunki obce
-
Gatunki niebezpieczneZgodnie z art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody zabrania się posiadania i przetrzymywania, sprowadzania z zagranicy, sprzedaży, wymiany, wynajmu, darowizny i użyczania podmiotom nieuprawnionym do ich posiadania żywych zwierząt gatunków niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi.
-
Monitoring i dane przyrodniczeZadaniem monitoringu przyrody jest określenie wpływu zmian środowiskowych na organizmy w celu zapobiegania negatywnym skutkom tych zmian w przyrodzie, a więc uzyskania danych dla zorganizowania skutecznej ochrony gatunków i układów ekologicznych.
-
Ośrodki rehabilitacji zwierzątOśrodek rehabilitacji zwierząt, w myśl art. 5 pkt 13 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, to miejsce, w którym jest prowadzone leczenie i rehabilitacja zwierząt dziko występujących, wymagających okresowej opieki człowieka w celu przywrócenia ich do środowiska przyrodniczego.
-
Edukacja przyrodnicza
-
Ochrona gatunkowa roślin, zwierząt i grzybów
-
Regionalna Rada Ochrony PrzyrodyRegionalna rada ochrony przyrody powoływana jest na kadencję trwającą 5 lat przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska na podstawie art. 97 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody.