40 lat ochrony strefowej w lasach
11.04.2023
Pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi uczestniczyli w XVII Konferencji z cyklu ,,Aktywne Metody Ochrony Przyrody w Zrównoważonym Leśnictwie”, która odbyła się 4-5 kwietnia 2023 r. Tegorocznym tematem spotkania było „40 lat ochrony strefowej w lasach”. W wydarzeniu brali udział zarówno przedstawiciele administracji rzędowej, Lasów Państwowych i organizacji pozarządowych.
W trakcie konferencji przedstawiciele RDOŚ w Łodzi (Anastazja Gręda i Jacek Hikisz) wygłosili referat pt. Ochrona strefowa w Województwie Łódzkim: aspekty prawne. W wystąpieniu omówili zagadnienia prawne oraz przyjętą przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi procedurę w postępowaniu w sprawach dotyczących ustanowienia i likwidacji stref ochrony.
Dariusz Anderwald z Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Rogowie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz pracownik RDOŚ w Łodzi Tomasz Zadworny przygotowali referat pt.: „Badanie telemetryczne wykorzystania obszarów leśnych przez bociany czarne w aspekcie ochrony strefowej”. W wystąpieniu omówili dane telemetryczne zebrane z przemieszczeń 12 śledzonych w 2022 roku bocianów czarnych. Przeanalizowali bardzo szczegółowo okres życia młodych bocianów od etapu gałęziaka i pierwszych lotów poza gniazdo do pierwszego dnia migracji.
Ochrona strefowa to jedna z metod ochrony gatunkowej stosowana w głównie na terenach leśnych. Strefy całoroczne chronią życie biologiczne na wielu poziomach i zabezpieczają stanowiska rzadkich gatunków. W trakcie konferencji dyskutowano na temat zagadnień związanych z ochroną strefową, opierającą się w znacznym stopniu na ochronie biernej. Trudności interpretacyjne przepisów prawnych i niesprecyzowane zasady ustanawiania i likwidacji stref to kolejne pola dyskusji od lat prowadzonych między organami ochrony przyrody, leśnikami i innymi środowiskami, zajmującymi się ochroną przyrody.
W województwie Łódzkim ochrona strefowa dotyczy dwóch gatunków tj. bociana czarnego Ciconia nigra (33 strefy) i bielika Haliaeetus albicilla (24 strefy). Wszystkie strefy ustanowione są na terenie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasów Państwowych