W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach w teorii i praktyce

12.11.2024

12 listopada w Łodzi odbyło się szkolenie dla pracowników urzędów miast i gmin województwa łódzkiego. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Łodzi.

Na pierwszym planie grupa ludzi siedząca na krzesłach tyłem. Przed nimi mężczyzna w garniturze, z mikrofonem. Na ścianie wyświetlony slajd z napisem Dziękuję za uwagę i zdjęciem grzybów.

 „Decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach w teorii i praktyce z uwzględnieniem obowiązku analizy przedsięwzięć w zakresie dostosowania do zmian klimatu” były wiodącym tematem szkolenia.  Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi Grzegorz Socha, podkreślił rolę ścisłej współpracy organów administracji w przeprowadzaniu procedury oceny oddziaływania na środowisko. Celem spotkania było przede wszystkim utrwalenie oraz poszerzenie wiedzy pracowników instytucji samorządowych  w zakresie zagadnień związanych z procedurą ocen oddziaływania na środowisko, a także wyeliminowanie najczęściej popełnianych błędów proceduralnych. Szkolenie poprowadzili pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi.

W trakcie wydarzenia omówiono następujące zagadnienia:

  1. Przedsięwzięcia wymagające uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
  2. Postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz zmiana tych decyzji czy przeniesienie decyzji na rzecz innego podmiotu.
  3. Karta informacyjna przedsięwzięcia, raport o oddziaływaniu na środowisko, analiza wariantowa przedsięwzięcia, ryzyko zmian klimatu i działania przystosowawcze do zmian klimatu.
  4. Uprawnienia stron postępowania, a udział społeczeństwa w postępowaniu w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
  5. Uprawnienia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska i regionalnego dyrektora ochrony środowiska w razie stwierdzenia nieprawidłowości w zakresie wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
  6. Obowiązki organu w zakresie udostępniania informacji o środowisku i jego ochronie.

„Szkolenie zostało sfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach realizacji przez GDOŚ umowy nr 3443/2022/Wn50/NE-OO/D z dnia 22.12.2022 r. dotyczącej zadania pn. „Wsparcie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w realizacji zobowiązań w zakresie ocen oddziaływania na środowisko i obszary Natura 2000”

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}