Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju 2024
18.09.2024
Od lat Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju może liczyć na wiele partnerstw, a tygodnie zrównoważonego rozwoju odbywają się w wielu krajach Europy. Polska już po raz kolejny angażuje się w wydarzenie. W bieżącym roku, od 18 września do 8 października 2024 r., także włączy się w działania promujące cele zrównoważonego rozwoju i Agendę ONZ 2030.
Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju 2024 (European Sustainable Development Week - ESDW) to akcja w skali ogólnoeuropejskiej mająca na celu pobudzenie i uczynienie widocznymi działań, projektów i wydarzeń promujących zrównoważony rozwój.
Punktem odniesienia dla wszystkich wydarzeń jest Agenda Narodów Zjednoczonych 2030 zawierająca „17 Celów Zrównoważonego Rozwoju” (SDGs, ang. Sustainable Development Goals – SDGs).
Agenda Narodów Zjednoczonych 2030 i 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju
Agenda ONZ 2030 zawiera 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju i związanych z nimi 169 działań, które mają być osiągane przez wszystkie strony – rządy państw, organizacje międzynarodowe, organizacje pozarządowe, sektor nauki i biznesu, a także obywateli.
Cele Zrównoważonego Rozwoju to plan działania na rzecz przemian i przeobrażeń świata, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone w sposób zrównoważony, z szacunkiem dla środowiska oraz z uwzględnieniem potrzeb przyszłych pokoleń.
Skupiają się one wokół 5 obszarów: ludzie, planeta, dobrobyt, pokój, partnerstwo (ang. 5xP: people, planet, prosperity, peace, partnership).
Poznaj i wspieraj cele SDGs
• Cel 1. Wyeliminować ubóstwo we wszystkich jego formach na całym świecie.
• Cel 2. Wyeliminować głód, osiągnąć bezpieczeństwo żywnościowe i lepsze odżywianie oraz promować zrównoważone rolnictwo.
• Cel 3. Zapewnić wszystkim ludziom w każdym wieku zdrowe życie oraz promować dobrobyt.
• Cel 4. Zapewnić wszystkim wysokiej jakości edukację oraz promować uczenie się przez całe życie.
• Cel 5. Osiągnąć równość płci oraz wzmocnić pozycję kobiet i dziewcząt.
• Cel 6. Zapewnić wszystkim ludziom dostęp do wody i warunków sanitarnych poprzez zrównoważoną gospodarkę zasobami wodnymi.
• Cel 7. Zapewnić wszystkim dostęp do źródeł stabilnej, zrównoważonej i nowoczesnej energii po przystępnej cenie.
• Cel 8. Promować stabilny, zrównoważony i inkluzyjny wzrost gospodarczy, pełne i produktywne zatrudnienia oraz godną pracę dla wszystkich ludzi.
• Cel 9. Budować stabilną infrastrukturę, promować zrównoważone uprzemysłowienie oraz wspierać innowacyjność.
• Cel 10. Zmniejszyć nierówności w krajach i między krajami.
• Cel 11. Uczynić miasta i osiedla ludzkie bezpiecznymi, stabilnymi, zrównoważonymi oraz sprzyjającymi włączeniu społecznemu.
• Cel 12. Zapewnić wzorce zrównoważonej konsumpcji i produkcji.
• Cel 13. Podjąć pilne działania w celu przeciwdziałania zmianom klimatu i ich skutkom.
• Cel 14. Chronić oceany, morza i zasoby morskie oraz wykorzystywać je w sposób zrównoważony.
• Cel 15. Chronić, przywrócić oraz promować zrównoważone użytkowanie ekosystemów lądowych, zrównoważone gospodarowanie lasami, zwalczać pustynnienie, powstrzymywać i odwracać proces degradacji gleby oraz powstrzymać utratę różnorodności biologicznej.
• Cel 16. Promować pokojowe i inkluzywne społeczeństwa, zapewnić wszystkim ludziom dostęp do wymiaru sprawiedliwości oraz budować na wszystkich szczeblach skuteczne i odpowiedzialne instytucje, sprzyjające włączeniu społecznemu.
• Cel 17. Wzmocnić środki wdrażania i ożywić globalne partnerstwo na rzecz równoważonego rozwoju.
Działania w ramach ESDW
Do udziału w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Rozwoju jesteśmy zaproszeni wszyscy. Inicjatywa ta skierowana jest do uczniów, studentów, organizacji pozarządowych, instytucji edukacyjnych, przedstawicieli środowisk naukowych, samorządów, przedsiębiorców oraz wszystkich osób, dla których ważne są kwestie zrównoważonego rozwoju.
W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju tworzone są platformy wymiany doświadczeń, a ogólnoeuropejski dialog w tym samym czasie umożliwia każdemu uczestnikowi zaprezentowanie swojego zaangażowania na rzecz celów zrównoważonego rozwoju.
Wydarzenie to staje się jednym wielkim działaniem, które sprawia, że różnorodne zaangażowanie w zrównoważony rozwój w danym kraju stają się widoczne. Niezależnie od tego, czy jest to dyskusja panelowa, seminarium dotyczące zrównoważonego gotowania, czy impreza wymiany ubrań, w pomieszczeniu lub na zewnątrz. Możliwe są również wydarzenia cyfrowe, takie jak kampanie w mediach społecznościowych na temat zrównoważonego rozwoju.
Zachęcamy do wsparcia Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju i aktywny w nim udział.
Strona ESDW
***
Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju (ESDW) to inicjatywa podjęta przez Austrię, Francję i Niemcy w 2015 r. przy wsparciu Europejskiej Sieci na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (ESDN). Celem ESDW jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na temat zrównoważonego rozwoju, Agendy ONZ 2030 oraz 17 celów zrównoważonego rozwoju (SDG).
Żródło: GDOŚ