W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

I Zlot BocianoLubów

26.10.2024

26 października w Rogowie odbył się I Zlot BocianoLubów. To niezwykłe wydarzenie przyciągnęło pasjonatów z całej Polski.

zdjęcia z lotu ptaka. Duża grupa ludzi patrzy w obiektyw i macha. W lewym górnym rogu napis I Zlot BocianoLubów. Po prawej stronie widoczny duży plakat umieszczony na ścianie, na nim czarny bocian.

Wydarzenie było odpowiedzią na oczekiwania wielu internautów zainteresowanych projektem ,,BocianiMy w Lasach”. Umożliwiło spotkanie przyrodników, leśników i pasjonatów z całego kraju. W wydarzeniu uczestniczył także Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi Grzegorz Socha.

Uczestnicy z każdego zakątka kraju wzięli udział w warsztatach edukacyjnych oraz dyskusjach, mieli okazję wysłuchać referatów i niezwykłych opowieści. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się m.in.: ciastkarnia pod czarnym bocianem, pokaz technik wspinania na drzewo, pokazy zdjęć, gry edukacyjne i wiele innych.

W trakcie spotkania odsłonięto pamiątkową tablicę projektu „BocianiMy w Lasach” przy Muzeum Lasu i Drewna w Rogowie. Projekt ten zdobył prestiżową nagrodę obywatelską Natura 2000 Award 2024.

I Zlot BocianiLubów został zorganizowany przez SGGW Leśny Zakład Doświadczalny w Rogowie oraz Komitet Ochrony Orłów w Olsztynie. Partnerami wydarzenia byli : Nadleśnictwo Bolewice, Nadleśnictwo Sieraków, Nadleśnictwo Wolsztyn oraz Nadleśnictwo Wronki.

Projekt „BocianiMy w Lasach - Dobre praktyki ochrony i zarządzania populacją bociana czarnego na terenach leśnych” funkcjonuje od 2017 roku. Jego celem jest monitorowanie i ochrona populacji bociana czarnego (Ciconia nigra) w Polsce. Zadania projektu są realizowane poprzez zakładanie stref ścisłej ochrony w miejscach gniazdowania oraz bezpośrednie monitorowanie środowiska i wybranych osobników. Materiał badawczy, pozyskany na przestrzeni kilku lat z ponad 100 stanowisk lęgowych z urządzeń bezpośredniego monitoringu wizualnego (fotopułapek) i nadajników telemetrycznych (loggerów GPS/GSM) zakładanych młodym ptakom w czasie ich obrączkowania, pozwolił na pogłębienie wiedzy o tym gatunku.

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}