Tworzymy nowe, powiększamy istniejące - więcej rezerwatów przyrody w województwie łódzkim
10.12.2024
10 grudnia Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi podpisał zarządzenia, na mocy których w województwie łódzkim powstanie nowy rezerwat przyrody ,,Bagno w Ewinie”, zaś obszar trzech innych zostanie powiększony.
Powstanie nowego rezerwatu i powiększenie trzech istniejących jest możliwe dzięki współpracy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Łodzi, Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Katowicach oraz nadleśnictwami: Gidle, Piotrków i Spała. W 2024 r. we współpracy z ww. jednostkami pracownicy RDOŚ w Łodzi zweryfikowali w terenie proponowane obszary. W procesie tym uczestniczyli także m.in. działający na terenie województwa łódzkiego naukowcy i przyrodnicy.
W ramach przedsięwzięcia koordynowanego przez Klub Przyrodników pn. „Rezerwaty przyrody – czas na come back” obszary zostały zbadane i opisane przez naukowców Uniwersytetu Łódzkiego. Efektem prac jest publikacja monografii pod redakcją prof. dr hab. J. Kurowskiego i dr P. Grzelak pn. „Rezerwaty przyrody w województwie łódzkim – przeszłość, przyszłość, teraźniejszość”, zawierająca szerokie informacje o przedmiotowych obszarach. Dodatkowym źródłem danych były badania prowadzone na potrzeby sporządzenia m.in. dokumentacji do planu zadań ochronnych obszarów Natura 2000, a także obserwacje pracowników RDOŚ w Łodzi w trakcie prowadzonych lustracji istniejących rezerwatów przyrody.
Analiza dostępnych danych oraz wizje terenowe potwierdziły wysokie walory przyrodnicze zaproponowanych obszarów, w efekcie czego na terenie województwa łódzkiego utworzono jeden nowy rezerwat przyrody oraz powiększono trzy już istniejące:
„Bagno w Ewinie” to nowy rezerwat przyrody położony w gminie Gidle, w powiecie radomszczańskim, na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Gidle. Jego powierzchnia wynosi 20,80 ha, powierzchnia otuliny: 7,89 ha. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych torfowiska wysokiego z klasy Oxycocco-Sphagnetea oraz sosnowego boru bagiennego Vaccinio uliginosi-Pinetum stanowiącego miejsce występowania długosza królewskiego Osmunda regalis. Razem z nowym rezerwatem przyrody „Bagno w Ewinie” w województwie łódzkim funkcjonuje już 90 rezerwatów przyrody.
„Dębowiec” to rezerwat przyrody utworzony w roku 1965, zajmujący dotychczasową powierzchnię 47,10 ha. Znajduje się na terenie gminy Żytno w powiecie radomszczańskim, na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Gidle. Rezerwat przyrody „Dębowiec” do dzisiaj jest najcenniejszym i najlepiej zachowanym fragmentem lasów grądowych oraz łęgowych lasów dębowo-wiązowo-jesionowych w granicach województwa łódzkiego. Podpisane 10 grudnia zarządzenie zwiększa powierzchnię rezerwatu przyrody ponad czterokrotnie. W wyniku dołączenia nowych powierzchni rezerwat przyrody stanowi obecnie obszar o łącznej powierzchni 205,94 ha.
„Konewka” to rezerwat przyrody utworzony w roku 1978, zajmujący dotychczasową powierzchnię 99,91 ha. Znajduje się na terenie gminy Inowłódz w powiecie tomaszowskim, na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Spała. W wyniku dołączenia nowych powierzchni rezerwat przyrody stanowi obecnie obszar o łącznej powierzchni 113,84 ha. Jednocześnie mając na uwadze konieczność zabezpieczenia rezerwatu przyrody przed działaniem czynników zewnętrznych, utworzono na terenach graniczących z rezerwatem otulinę, obejmującą przyległy od południowego-wschodu teren leśny o powierzchni 16,05 ha.
„Las Jabłoniowy” to rezerwat przyrody utworzony w roku 1996, zajmujący dotychczasową powierzchnię 19,03 ha. Znajduje się na terenie gminy Sulejów w powiecie piotrkowskim, na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Piotrków. W wyniku dołączenia nowych powierzchni rezerwat przyrody stanowi obecnie obszar o łącznej powierzchni 19,63 ha. Jednocześnie mając na uwadze konieczność zabezpieczenia rezerwatu przyrody przed działaniem czynników zewnętrznych, utworzono na terenach graniczących z rezerwatem przyrody otulinę, obejmującą przyległy od wschodu teren leśny o powierzchni 3,45 ha.
Każdy z obszarów, których dotyczą podpisane dziś zarządzenia, jest na swój sposób wyjątkowy, cenny i jedyny w swoim rodzaju. Objęcie ich ochroną rezerwatową lub poszerzenie obszaru tej ochrony umożliwi zachowanie ich bogactwa przyrodniczego i różnorodności biologicznej w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Jest to istotny wkład w zachowanie dziedzictwa przyrodniczego centralnej Polski.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi podpisał także 4 zarządzenia w sprawie rezerwatów przyrody „Dąbrowa Świetlista”, „Ostrowy”, „Ostrowy-Bażantarnia”, „Perna”. Ich celem jest korekta i aktualizacja powierzchni i przebiegu granic.
Rezerwaty przyrody obejmują obszary o wartościach przyrodniczych, a także kulturowych, krajobrazowych lub naukowych. Zachowane są w stanie naturalnym lub mało zmienionym. W Polsce stanowią one najważniejszą po parkach narodowych formę zabezpieczenia zasobów naturalnych świata przyrody.