W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Noc Biologów

10.01.2025

Jak zwierzęta i rośliny spędzają zimę? Czy nocą wszyscy śpią? Co dzieje się w laboratoriach biologów?  W całej Polsce uczestnicy Nocy Biologów szukali odpowiedzi nie tylko na te pytania.

Plakat na czarnym tle duża postać kota, z prawej stronu sowa siedząca na gałęzi, z lewej leci nietoperz. W lewym górnym rogu napis Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu łódzkiego, 10 stycznia 2025, na dole napis NOC BIOLOGÓW BIOLOGOIA ZMIAN KLIMATU

,,Biologia zmian klimatu: podgrzani ... przegrani?” to hasło przewodnie tegorocznej Nocy Biologów. 10 stycznia w całej Polsce odbyło się to pełne naukowych odkryć i pasjonujących atrakcji wydarzenie. Wykłady, warsztaty i pokazy skierowane były do dzieci, młodzieży i dorosłych - do wszystkich ciekawych świata, którzy mieli też okazję realizować fascynujące eksperymenty i doświadczać czym jest prawdziwa nauka.

W Łodzi wydarzenie zostało zorganizowane przez Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, który przygotował liczne naukowe atrakcje. Uczestnicy mogli dowiedzieć się, m.in. czy grzyb może zrobić z nich zombie? Czy owady wpływają na zmiany klimatu?  Co rośliny wiedzą o klimacie? Jakie są roślinne supermoce? Zainteresowaniem cieszyło się stoisko poświęcone chronionym i zagrożonym zwierzętom Polski, gdzie można było poznać fascynujące historie tych niezwykłych mieszkańców naszych lasów, łąk i rzek. Kolejną naukową atrakcją był teleturniej ,,Kość niezgody” czyli  wyjątkowe warsztaty antropologiczne, podszyte nutką rywalizacji oraz poszukiwania detektywów do misji pt. „Samotny Strażnik Ziemi: Tajemnica Ostatniego Ekologa”.

Wśród licznych uczestników Nocy Biologów można było spotkać także Grzegorza Sochę Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi.

Noc Biologów to coroczne, ogólnopolskie wydarzenie. Uczestniczyć w nim mogą wszyscy ciekawi świata. Poprzez liczne warsztaty, fascynujące pokazy i przykuwające uwagę eksperymenty promowana jest nauka w najczystszej postaci. Idea zrodziła się na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w 2011 roku. W tegorocznej,  czternastej już edycji uczestniczyło 36 ośrodków terenu całego kraju. Wszystkie informacje o wydarzeniu znajdują się na stronie internetowej Noc Biologów

{"register":{"columns":[]}}