W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przyłącz się do obchodów Dnia Krajobrazu!

Z inicjatywy Polski już po raz siódmy będziemy obchodzili Międzynarodowy Dzień Krajobrazu. To nietypowe święto służy refleksji nad kondycją miejsc, w których mieszkamy, uczymy się i pracujemy. Uświadamia potrzebę docenienia i ochrony otaczających nas przestrzeni. Wspólnie uczcijmy ten wyjątkowy dzień.

Tło kanwy i haft krzyżykowy. Wyhaftowany budynek, gospodarstwo. Na górze napis doceń lokalność, na dole dzień krajobrazu 2023 20 października

Dzień Krajobrazu – jak to się zaczęło?

Dzień Krajobrazu (Międzynarodowy Dzień Krajobrazu) został ustanowiony przez Radę Europy z inicjatywy Polski, a konkretnie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ). Obchodzony jest 20 października na pamiątkę podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej.

Ideą Dnia Krajobrazu jest budowanie świadomości społecznej w zakresie wzorcowych praktyk względem krajobrazu, a także inspirowanie różnych podmiotów do podejmowania działań służących jak najwyższej jakości krajobrazów – miejskich, rolniczych czy naturalnych.

 

Dzień Krajobrazu - obchody w 2023 roku

Każdego roku Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ogłasza temat krajowych obchodów i patronuje wydarzeniom towarzyszącym.

„Doceń lokalność!” – to hasło Dnia Krajobrazu 2023.

Krajobraz lokalny stanowi przestrzeń życia codziennego każdego nas.

Tegoroczne obchody Dnia Krajobrazu to okazja do promowania wartości krajobrazów nam towarzyszących, a jednocześnie krajobrazów charakterystycznych dla poszczególnych regionów.

Perłami lokalnych krajobrazów mogą być najdrobniejsze ich elementy, jak pojedyncze drzewa, przydrożne kapliczki czy zdobienia domów. Poznawajmy, chrońmy i odpowiednio kształtujmy naszą okolicę, byśmy czuli się jej integralną częścią.

Corocznie, przez cały październik, na terenie całego kraju, odbywają się przedsięwzięcia towarzyszące obchodom.

Na plenerowe wydarzenie w ramach Dnia Krajobrazu 2023, organizowane przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska i Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, zapraszamy 21 października do stolicy.

Będzie to spacer krajobrazowy po Starym Żoliborzu (m.in. na terenie Parku Żeromskiego oraz Parku Fosa i Stoki Cytadeli).

 

Dzień Krajobrazu – jak wspólnie uczcić?

Zachęcamy do wspierania i promowania szczytnej idei wspólnej troski o przestrzeń pod szyldem Dnia Krajobrazu.

Powszechne świętowanie jest niezwykle proste. Wystarczy podjąć własną inicjatywę lub przyłączyć się do jednego z licznych wydarzeń, takich jak spacery krajobrazowe, spotkania, debaty, wykłady, konkursy plastyczne i fotograficzne związane – zgodnie z tematem tegorocznych obchodów - z lokalną geografią, historią, kulturą.

Wydarzenie można zarejestrować, a ich organizatorzy otrzymają podziękowania od Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Zachęcamy do oznaczania w mediach społecznościowych publikacji dotyczących Dnia Krajobrazy hashtagiem: #DzieńKrajobrazu2023.

Informacje o wydarzeniach w skali kraju będą zamieszczane na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i na profilach Urzędu GDOŚ w mediach społecznościowych.

Zwracajmy uwagę, zwłaszcza ludziom młodym, na wartość krajobrazów w życiu codziennym. Poprzez wspólne aktywności dajmy impuls do refleksji nad możliwością odzyskiwania utraconych przestrzeni i odpowiedzialnego ich planowania. O wartości krajobrazu decyduje jego trwałość, o którą trzeba dbać.

 

Wspólnie działajmy na rzecz ludzi i przyrody i miejmy wpływ na to, jaki świat zostawimy.

Żródłó: GDOŚ 

{"register":{"columns":[]}}