W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rezerwat przyrody ,,Dębowiec"

18.12.2024

Poznajmy kolejny rezerwat przyrody powiększony Zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi. Jego powierzchnia została powiększona ponad czterokrotnie.

Zielony las, jasne światło.

Powierzchnia i lokalizacja rezerwatu

Znajduje się na terenie gminy Żytno w powiecie radomszczańskim, na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Gidle. Istnieje od 1965 r.

W wyniku dołączenia nowych powierzchni rezerwat przyrody stanowi obecnie obszar o łącznej powierzchni 205,94 ha.  ( Poprzednio 47,1 ha).

Charakterystyka obszaru

Rodzaj rezerwatu: leśny.

Typ rezerwatu: fitocenotyczny.

Podtyp rezerwatu: zbiorowisk leśnych.

Typ ekosystemu: leśny i borowy.

Podtyp ekosystemu: lasów wyżynnych.

Uzasadnienie ochrony

Dotychczasowym celem ochrony rezerwatu było zachowanie naturalnego grądu z lipą szerokolistną na krańcach zasięgu i łęgu wiązowo-jesionowego z rzadkimi roślinami zielnymi. Podpisane w dniu 10 grudnia zarządzenie zwiększa powierzchnię rezerwatu przyrody ponad czterokrotnie! W wyniku dołączenia nowych powierzchni rezerwat przyrody stanowi obecnie obszar o łącznej powierzchni 205,94 ha.  W związku z powiększeniem rezerwatu przyrody, w wyniku którego dołączano do niego powierzchnie lasu stanowiące cenne siedliska przyrodnicze, zmianie ulega cel jego ochrony. Obecnie jest nim jest zachowanie naturalnego grądu z lipą szerokolistną na krańcach zasięgu, a także łęgu dębowo-wiązowo-jesionowego, łęgu olszowo-jesionowego oraz olsu porzeczkowego z rzadkimi roślinami zielnymi”. Ustalony rodzaj, typ i podtyp rezerwatu nie ulegają zmianie.

Rezerwat przyrody „Dębowiec” do dzisiaj jest najcenniejszym i najlepiej zachowanym fragmentem lasów grądowych oraz łęgowych lasów dębowo-wiązowo-jesionowych w granicach województwa łódzkiego. Dzięki zrównoważonej i racjonalnej gospodarce leśnej prowadzonej na płatach siedlisk sąsiadujących od strony zachodniej, północnej i wschodniej z rezerwatem stwierdzono powierzchnie o dużych wartościach przyrodniczych. Warunki siedliskowe terenów przyległych do rezerwatu przyrody są zbliżone to tych panujących bezpośrednio w nim. Na dużej części dołączanych powierzchni występuje duże uwilgotnienie podłoża, zwłaszcza w pobliżu śródleśnych cieków. Miejscami teren jest trudnodostępny, stanowiąc bezpieczną ostoję dla zwierzyny. Powiększenie rezerwatu przyrody zwiększy skuteczność ochrony najcenniejszych siedlisk, poprawi utrzymanie korzystnych warunków wilgotnościowych oraz umożliwi jeszcze lepszą regenerację siedlisk grądowych i łęgowych w dołączanych powierzchniach. Ochrona rezerwatowa większego obszaru pomoże również wzmocnić istniejące w nim populacje rzadkich gatunków roślin, zwierząt i grzybów, w szczególności związanych ze starymi lasami liściastymi i martwym drewnem.

 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}