W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kajakiem przez rezerwat tylko legalnie

14.10.2021

Jeżeli trasa planowanego spływu kajakowego przebiega przez rezerwat, konieczne jest uzyskanie zezwolenia regionalnego dyrektora ochrony środowiska.

Widok na rzekę z kajaku. Na brzegach widoczne drzewa. W oddali widać ludzi na kajakach.

Zbliżają się wakacje, a wraz z nimi rusza sezon kajakowy. Aktywny wypoczynek na łonie natury  to  popularna  forma rozrywki. Coraz popularniejsze stają się także spływy kajakowe . Często odbywają się one na obszarach chronionych, także na terenach rezerwatów przyrody.  To szczególna sytuacja i wymaga uregulowań prawnych.

Należy pamiętać, że zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, w rezerwatach obowiązują zakazy, w tym także zakaz pływania kajakiem. Istnieje jednak możliwość zorganizowania legalnego spływu, także na tych niezwykle cennych terenach. W tym celu konieczne jest uzyskanie decyzji zezwalającej na odstępstwa od zakazów. Dla rezerwatów przyrody w województwie łódzkim decyzje taką wydaje Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi.  W serwisie internetowym Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi  znajdują się informacje o procedurze uzyskania zezwolenia na odstępstwa od zakazów w rezerwacie przyrody oraz wzór wniosku.

Uzyskanie zezwolenia  na odstępstwa od zakazów jest konieczne, jeśli trasa planowanego spływu kajakowego choć w części przebiega przez teren rezerwatu.  W przypadku braku takiego zezwolenia, każdy, kto znajduje się na terenie rezerwatu, narusza przepisy prawa i naraża się na konsekwencje karne.  Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody „kto umyślnie narusza zakazy obowiązujące w rezerwatach przyrody, podlega karze aresztu albo grzywny”.

Zakazy obowiązujące w rezerwatach oraz udostępnianie ich społeczeństwu w sposób kontrolowany, służą ochronie tych wyjątkowych obszarów przed nadmierną ingerencją człowieka. Rezerwaty przyrody są szczególną formą ochrony najcenniejszych terenów. Tworzy się je od dziesięcioleci dla zachowania ekosystemów o charakterze naturalnym, zapewniających różnorodność genetyczną organizmów oraz regenerację procesów ekologicznych. Pełnią bardzo istotną funkcję ochronną dla siedlisk przyrodniczych oraz gatunków, ale również dla przyrody nieożywionej oraz walorów krajobrazowych.

 

Data publikacji : 22.06.2021 

{"register":{"columns":[]}}