W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Łodzi o krajobrazie

24.10.2024

24 października w Łodzi odbyła się konferencja poświęcona zagadnieniom związanym z krajobrazem i jego ochroną. Wydarzenie było elementem obchodów Dnia Krajobrazu ustanowionego z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

mężczyzna w marynarce mówi do mikrofony, z jego lewej strony stoi kobieta w mundurze.

O harmonii i dysonansie w krajobrazie miejskim, o percepcji krajobrazu, o projekcie audytu krajobrazowego i wielu innych tematach rozmawiali uczestnicy sesji naukowej poświęconej wartości krajobrazu. W wydarzeniu uczestniczył Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi Grzegorz Socha, który podkreślił rolę społeczeństwa w procesie ochrony i kształtowania krajobrazu. Anastazja Gręda z RDOŚ w Łodzi opowiedziała o roli Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi w ochronie najcenniejszych fragmentów krajobrazu. Rozmawiano także o Geoportalu Województwa Łódzkiego oraz o 30 latach funkcjonowania Sulejowskiego Parku Krajobrazowego.

Sesja, która odbyła się w Instytutucie Gospodarki Przestrzennej na  Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego zgromadziła przedstawicieli świata nauki i administracji. Była to doskonała okazja do wymiany informacji, poglądów i dyskusji na temat wartości krajobrazu i jego ochrony.

Organizatorami wydarzenia byli: Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego wspólnie z Instytutem Gospodarki Przestrzennej Wydziału Ekonomiczno – Socjologicznego oraz Wydziałem Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. Sesja została objęta patronatem honorowym Marszałka Województwa Łódzkiego

Tradycyjnie partnerem wydarzenia była Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Łodzi.

Dzień Krajobrazu (Międzynarodowy Dzień Krajobrazu) został ustanowiony przez Radę Europy z inicjatywy Polski, a konkretnie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Obchodzony jest 20 października na pamiątkę podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej.

Ideą Dnia Krajobrazu jest budowanie świadomości społecznej w zakresie wzorcowych praktyk względem krajobrazu, a także inspirowanie różnych podmiotów do podejmowania działań służących najwyższej jakości krajobrazów – miejskich, rolniczych czy naturalnych.

W Polsce wydarzenia towarzyszące obchodom Dnia Krajobrazu odbywają się przez cały październik we wszystkich województwach. Organizowane są przez samorządy, instytucje publiczne, organizacje pozarządowe i inne podmioty.

Tegoroczne hasło Dnia Krajobrazu: „Uzdrawiając(y) krajobraz” nawiązuje do interdyscyplinarnych związków między krajobrazem a zdrowiem. Przypomina też o roli, jaką człowiek odgrywa w kreowaniu i naprawie krajobrazu.

 

 

 

{"register":{"columns":[]}}