W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W całym kraju trwają konsultacje społeczne w ramach inicjatywy „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych”. Jednym z planowanych rezerwatów przyrody w województwie łódzkim są „Bory nad Pilicą”

28.10.2024

Planowany rezerwat „Bory nad Pilicą” jest pierwszym w województwie łódzkim rezerwatem, którego głównym przedmiotem ochrony są oligotroficzne bory sosnowe. Jednocześnie objęty rezerwatem obszar jest jednym z najcenniejszych pod względem florystycznym kompleksem borów sosnowych w województwie łódzkim.

Z lewej strony logo 100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych poniżej mama Polski z zaznaczonym terenem rezerwatu w cześci centralnej. Z prawej strony napis Rezerwat Bory nad Pilicą, poniżej rosliny.

Dzisiaj proponujemy wspólne zwiedzanie nowego, projektowanego rezerwatu pn.: „Bory nad Pilicą”. Miejsce jest wyjątkowo cenne z uwagi na walory florystyczne, drzewa osiągają tu do 250 cm w obwodzie - zapraszamy. Materiał publikujemy dzięki pomocy i współpracy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. 

Powierzchnia i lokalizacja planowanego rezerwatu

,,Bory nad Pilicą” położone są w gminie Ręczno, w powiecie piotrkowskim, na ternie zarządzanym przez Nadleśnictwo Piotrków, Leśnictwo Grzegorzówka. Ich powierzchnia wynosi 23,87 ha, powierzchnia otuliny: 8,89 ha.

Planowany rezerwat położony jest częściowo w granicach obszaru Natura 2000 Dolina Środkowej Pilicy PLH100008.

 Charakterystyka obszaru

Nowy rezerwat ma chronić ze względów naukowych i dydaktycznych kompleks oligotroficznych borów sosnowych z ważnymi dla nauki, chronionymi i rzadkimi gatunkami roślin.

Jest to rezerwat leśny. Stanowi on fragment oligotroficznego boru sosnowego znajdującego się na terenie Nadleśnictwa Piotrków.

Obszar objęty rezerwatem jest jednym z najcenniejszych pod względem florystycznym kompleksem borów sosnowych w województwie łódzkim, który tworzą śródlądowy bór suchy (chrobotkowy) Cladonio-Pinetum i suboceaniczny bór świeży Leucobryo-Pinetum. Na uwagę zasługują rosnące tu sosny, o rzadko spotykanym na terenie województwa łódzkiego lirokształtym, sękatym, a nawet rachitycznym pokroju.

Najstarsze drzewa występujące w obszarze osiągają nawet 250 cm w obwodzie. Obszar ten jest stanowiskiem zastępczym piaskowca trawiastego Arenaria graminifolia. Piaskowiec trawiasty został  tu posadzony w ramach prowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego i Ogrodu Botanicznego w Łodzi Regionalnego Programu Ochrony gatunku.

Flora

Na terenie projektowanego rezerwatu oraz w  jego otulinie występują ważne dla nauki, chronione gatunki roślin, diagnostyczne dla oligotroficznych borów sosnowych jak:

  • widlicz cyprysowy Diphasiastrum tristachyum,
  • widlicz spłaszczony D. complanatum,
  • widłak jałowcowaty Lycopodium annotinum,
  • mącznica lekarska Arctostaphylos uva-ursi.

Uzasadnienie ochrony

Nowy rezerwat ma chronić ze względów naukowych i dydaktycznych kompleks oligotroficznych borów sosnowych z ważnymi dla nauki, chronionymi i rzadkimi gatunkami roślin.

 

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}