W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Żółwie błotne wracają do województwa łódzkiego

21.10.2024

W województwie łódzkim zrealizowany zostanie projekt, którego celem jest reintrodukcja żółwia błotnego Emys orbicularis.

Na dłoni w niebieskiej rękawiczce mały żłów

Żłów błotny Emys orbicularis to jedyny gatunek żółwia żyjący naturalnie w Polsce. Jest to gatunek bardzo rzadki, ujęty w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt z kategorią EN (gatunek bardzo wysokiego ryzyka, silnie zagrożony). W województwie łódzkim w warunkach naturalnych uznany został za gatunek wymarły.

By zmienić ten stan rzeczy zrealizowany zostanie program reintrodukcji żółwia błotnego. Cały proces  jest wieloetapowy, potrwa kilka lat i wymaga ścisłej współpracy oraz zaangażowania szeregu instytucji.

Młode żółwie  przyjechały już do Łodzi z Poleskiego Parku Narodowego, gdzie w Ośrodku Ochrony Żółwia Błotnego wykluły się i spędziły swoją pierwszą zimę. Były tam dokładnie obserwowane, dokarmiane, mierzone i ważone, by można było kontrolować ich prawidłowy rozwój.  Kolejne trzy lata żółwie spędzą na terenie łódzkiego zoo w bezpiecznych warunkach, w specjalnie przygotowanej wolierze z 2 zbiornikami wodnymi o odpowiedniej głębokości, z dala od drapieżników i innych zagrożeń.  Kiedy już podrosną zamieszkają m.in. w Spalskim i Bolimowskim Parku Krajobrazowym, na terenach podmokłych, trudnodostępnych bogatych w zbiorniki wodne. Miejsca te zostaną wcześniej wytypowane,  aby spełniały wymagania siedliskowe złówi. Program introdukcji obejmie również monitoring wprowadzonych do środowiska żółwi błotnych, a także szereg działań ochronnych wspomagających utrzymanie właściwego stanu populacji.

Reintrodukcja żółwi błotnych na terenie województwa łódzkiego to wspólny projekt ZOO Łódź, które jest koordynatorem, Lasów Państwowych, Uniwersytetu Łódzkiego, Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi.

Obecnie do najważniejszych zagrożeń dla populacji żółwia błotnego należą:

-fragmentacja środowiska naturalnego, prowadząca do podziału populacji na izolowane mikropopulacje, mniej odporne na czynniki środowiskowe;

-degradacje siedlisk, głównie poprzez osuszanie podmokłych terenów, zarastanie i wypłycanie zbiorników wodnych, regulacje rzek i zanieczyszczenia wód ściekami;

-zanikanie lęgowisk w wyniku naturalnej sukcesji oraz zalesiania;

-wyjadanie młodych osobników i rozkopywanie złóż jaj przez drapieżniki m. in. lisy;

-wprowadzanie obcych gatunków żółwi.

 

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}