W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„NAROK” – największy opolski rezerwat przyrody

26.10.2023

Na mocy zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Opolu z 10 października 2023 r. powołany został rezerwat przyrody Narok

Starorzecze_Odry_znajdujące_się_w_rezerwacie_przyrody_Narok

Na mocy zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Opolu z 10 października 2023 r. powołany został rezerwat przyrody Narok. Rezerwat położony jest na terenie gminy Dąbrowa, w powiecie opolskim, na terenie Nadleśnictwa Opole, RDLP Katowice.  Pod względem zajmowanej powierzchni (113, 87 ha) jest to obecnie największy rezerwat przyrody na Opolszczyźnie. 

 Za rezerwat przyrody Narok uznano dobrze zachowany las dolinny porastający paleomenadry rzeki Odry, drugiej co do wielkości rzeki w Polsce. Głównie jest to las o charakterze łęgowym, tj. dębowo-wiązowy Ficario-Ulmetum (z fragmentami grądów Galio-Carpinetum) oraz olszowo–jesionowy Fraxino-Alnetum, z wysokim udziałem starych drzewostanów.

Na terenie rezerwatu występują liczne geofity, tj. złoć żółta, ziarnopłon wiosenny, zawilec gajowy, zawilec żółty, czosnek niedźwiedzi i śnieżyczka przebiśnieg. W miejscu starorzeczy występują zbiorowiska okrężnicy bagiennej, żabiścieku pływającego z towarzyszącymi im płatami rzęsy z klasy Lemnetea minoris. Starorzecza są doskonałym siedliskiem dla różanki pospolitej, piskorza oraz karasia pospolitego – gatunku występującego naturalnie na zaledwie kilku stanowiskach w województwie opolskim.

Teren rezerwatu jest doskonałym miejscem rozrodu płazów, m.in. dla rzekotki drzewnej, gatunku chronionego, bardzo wrażliwego na zmiany w środowisku związane z melioracją jak i fragmentacją lasów, zagajników i łąk. Środowisko wodne jakie zapewnia zróżnicowany ekosystem lasu doliny rzecznej jest doskonałym siedliskiem dla rzadkiego gatunku chrząszcza z rodziny pływakowatych - Dytiscus circumflexus, jak i występującej w sąsiedztwie rzeki Odry i cieków ściśle chronionej wydry.

Spośród owadów stwierdzono na terenie rezerwatu kwietnicę okazałą, która zamieszczona jest na Czerwonej liście zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce (kategoria VU) oraz chroniony gatunek chrząszcza - biegacza skórzastego, który występuje najczęściej w lasach o cechach naturalnych, a także znanego z mniej niż 10 stanowisk w województwie opolskim gatunku chrząszcza z rodziny biegaczowatych - biegacza Ulricha.

Lasy rezerwatu stanowią ważną ostoję dla gatunków ptaków charakterystycznych dla dobrze zachowanych ekosystemów leśnych, tj.: kani czarnej, kani rudej, bielika, dzięcioła średniego, dzięcioła zielonosiwego, czy też dzięcioła czarnego.

Miejsce to charakteryzuje się bogatą chiropterofauną. Występuje tu: karlik większy, karlik malutki i karlik drobny oraz liczne gatunki nocka.

Ponadto stwierdzono tu, rzadkiego na Opolszczyźnie, jak i w skali kraju, gatunku grzyba – podgrzybka czerwonawego.

Zakazy obowiązujące w granicach rezerwatu określa art. 15 ustawy o ochronie przyrody (m.in. zakaz poruszania się poza wytyczonymi szlakami, zakłócania ciszy, zakaz biwakowania czy też niszczenia roślin).

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}