Ochrona in-situ zagrożonych siedlisk przyrodniczych w opolskich rezerwatach przyrody i ich sąsiedztwie
„Ochrona in-situ zagrożonych siedlisk przyrodniczych w opolskich rezerwatach przyrody i ich sąsiedztwie”
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Opolu uzyskała dofinansowanie na realizację projektu pn. „Ochrona in-situ zagrożonych siedlisk przyrodniczych w opolskich rezerwatach przyrody i ich sąsiedztwie” ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 w ramach działania 05.01 -Ochrona różnorodności biologicznej.
Całkowita wartość projektu wynosi 973 900,00 zł., w tym dofinansowanie w wysokości827 815,00 zł (85% wartości projektu).
Okres realizacji projektu: od 1 stycznia 2018 r. do 31 grudnia 2021 r.
Głównym celem projektu jest zachowanie i ochrona środowiska naturalnego i wspieranie efektywnego gospodarowania zasobami. W ramach projektu zaplanowano:
I. wykonanie działań ochronnych, ujętych m.in. w planach ochrony, w wybranych rezerwatach przyrody (RP): Barucice, Góra Gipsowa, Jaśkowice, Kamieniec, Komorzno, Krzywiczyny, Lesisko, Olszak, Staw Nowokuźnicki.
II. inne działania związane z zarządzaniem rezerwatami przyrody w regionie, tj.:
- wykonanie dokumentacji na potrzeby planu ochrony rezerwatu przyrody Góra Gipsowa, dokumentacji na potrzeby oceny stanu źródliska oraz populacji szklarnika leśnego w RP Srebrne Źródła i dokumentacji na potrzeby weryfikacji danych o lokalizacji stanowisk turzycy zgrzebłowatej w RP Rozumice;
- oznakowanie tablicami urzędowymi opolskich rezerwatów przyrody;
- nadzór przyrodniczy nad wszystkimi działaniami w projekcie;
- działania informacyjne i edukacyjne, tj. aktualizacja strony internetowej poświęconej opolskim rezerwatom przyrody (www.przyrodaslaska.pl), wzbogacenie o nowe elementy i treści (,,wirtualny spacer" po wybranych rezerwatach, aplikacja na mobilne urządzenia), oraz jej promocja w ramach konferencji poświęconej zagadnieniom ochrony opolskich rezerwatów przyrody.
Projektem objęto 36 opolskich rezerwatów przyrody, a działania ochrony czynnej wykonywane będą w 11 siedliskach/zbiorowiskach roślinnych. W wyniku projektu na pow.259,87 ha przywrócona zostanie lub zapewniona ochrona właściwego stanu ekosystemu.