Zanieczyszczenie Odry. Wszczęto postępowanie ws. zagrożenia szkodą w środowisku
12.08.2022
W związku z zanieczyszczeniem Odry i stwierdzeniem wśród śniętych ryb przedstawicieli gatunków chronionych (m.in. różanka i koza), Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu wszczął postępowanie w trybie ustawy o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie.
Należy zaznaczyć, że w tym przypadku podstawową rolą organu jest ustalenie czy doszło do szkody w środowisku, a następnie określenie zakresu działań naprawczych.
Jeśli w toku postępowania zostanie stwierdzona szkoda w środowisku, a jej sprawca zostanie wykryty, będzie on zobowiązany do podjęcia działań naprawczych. Naprawa szkody w takiej sytuacji może polegać np. na zarybianiu rzeki.
Regionalni dyrektorzy ochrony środowiska z Opola, Wrocławia, Gorzowa Wielkopolskiego i Szczecina rozpoznają skalę strat w gatunkach chronionych – przede wszystkim ryb, lecz zwracają uwagę także na ewentualne straty w gatunkach ssaków - jak bóbr czy wydra oraz gatunkach ptaków. Ustalenia te będą stanowić materiał dowodowy oraz pozwolą ocenić, jakie działania naprawcze będą konieczne do podjęcia. Wyżej wymienione organy, w porozumieniu z Generalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska, monitorują sytuację, są też w bieżącym kontakcie z innymi służbami.
Źródło: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska