W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Działania czynnej ochrony przyrody w rezerwatach województwa zachodniopomorskiego

W grudniu 2024 r. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie przeprowadziła szereg działań czynnej ochrony przyrody w rezerwatach województwa zachodniopomorskiego. Prowadzone od lat działania ochronny czynnej w rezerwatach są powtarzane systematycznie i mają na celu poprawę chronionych, rzadkich i zagrożonych wyginięciem siedlisk przyrodniczych i ochronę unikalnych gatunków roślin oraz zwierząt.

Torfowisko wysokie w rezerwacie przyrody Łuniewo
W obecnych czasach szybko postępujących przemian środowiska przyrodniczego, poprzez celowe działania wykonywane przez człowieka wspomagające bierną ochronę przyrody, powstrzymuje się utratę różnorodności biologicznej i utrzymuje się właściwe dla regionu składniki przyrody, biocenozy i gatunki. W niektórych przypadkach zabiegi (koszenia, wycinki nalotu lekkonasiennych drzew, usuwanie gatunków inwazyjnych lub ekspansywnych, zatrzymywanie odpływu wód itd.) związane z tymi działaniami ochronnymi są niezbędne dla utrzymania charakterystycznych zbiorowisk roślinnych regionu, gatunków roślin czy siedlisk ptasich, siedlisk od wód zależnych, otwartych wrzosowisk, bagien, uwodnionych torfowisk z rzadką roślinnością mszarną. To miejsca dla nas ważne i chronimy je dla przyszłych pokoleń.
 
Miejsca te są uznawane przez społeczeństwo za najpiękniejsze krajobrazy, najcenniejsze siedliska roślinności i zwierząt, a dostępność do nich w rezerwatach przyrody jest ograniczona. Pojawiające się rzadko spotkania edukacyjne w rezerwatach dedykowane dla społeczeństwa okazują ogromne zainteresowanie społeczeństwa z wszystkich grup wiekowych, przekraczające możliwości wprowadzenia zainteresowanych na tereny rezerwatów. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się rezerwaty z torfowiskami wysokimi i torfowiskami przejściowymi, z rzadkim i naturalnym starodrzewem i stanowiskami rzadkich ptaków.
 
Zespół osób zaangażowanych w profesjonalną ochronę przyrody z RDOŚ w Szczecinie od lat planuje, pozyskuje finanse i nadzoruje wykonanie zabiegów w dziesiątkach miejsc w województwie zachodniopomorskim. Wykonywane przez RDOŚ w Szczecinie od lat zróżnicowane działania czynnej ochrony przyrody nie były powszechnie reklamowane. Są to statutowe działania, jedne z licznych zadań RDOŚ w województwie zachodniopomorskim jak i w innych województwach. Rodzaje działań ochronnych i ich metody zależą w różnych regionach naszego kraju od charakterystycznej dla niej przyrody zależnej od klimatu i geografii fizycznej oraz genezy powstania. 
Charakterystyczne działania czynnej ochrony wykonuje się dla różnych regionów i ich różnorodności biologicznej, nieco inne w regionie górskim, nadmorskim czy na pojezierzach.
 
Rezerwaty objęte działaniami Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie
w grudniu 2024 r.:
 
Czarnocin im. prof. Janiny Jasnowskiej – odsłonięcie stanowisk woskownicy europejskiej poprzez usunięcie nalotu drzew i krzewów ograniczających jej rozwój.
 
Wrzosowiska Cedyńskie im. inż. Czesława Czyżewskiego – ochrona i ułatwienie właściwego rozwoju wrzosowisk i muraw kserotermicznych poprzez usunięcie nalotu drzew oraz krzewów powodujących zanikanie cennych siedlisk przyrodniczych.
 
Jezioro Czarne – ograniczanie ekspansji robinii akacjowej wypierającej naturalną właściwą dla siedliska roślinność na zboczach jeziora.
 
Łuniewo – ochrona torfowiska wysokiego poprzez usunięcie nalotu drzew i krzewów.
 
Warnie Bagno – ochrona torfowiska wysokiego poprzez usunięcie nalotu drzew i krzewów.
 
Cisy Tychowskie – pielęgnacja stanowisk wzrostu cisa pospolitego.
 
Świdwie – oczyszczenie śródpolnego błotnego zagłębienia dla ptaków siewkowych.
 
Słoneczne Wzgórza – usunięcie nalotu drzew z muraw kserotermicznych i obszarów z cennymi gatunkami roślin ciepłolubnych.
 
Stary Załom – usunięcie nalotu drzew z muraw kserotermicznych i obszarów z cennymi gatunkami roślin ciepłolubnych.
 
Wszystkie zabiegi przeprowadzono zgodnie z planami ochrony rezerwatów i miały na celu zachowanie bioróżnorodności oraz poprawę warunków dla rzadkich i cennych siedlisk przyrodniczych oraz rzadkich i ginących gatunków.
 
Działania te realizowane były w ramach dwóch projektów:
„Wykonanie zabiegów ochrony czynnej w 10 rezerwatach przyrody w województwie zachodniopomorskim”, dofinansowanego ze środków Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
 
„Realizacja zabiegów ochrony czynnej w planach ochrony oraz zadaniach ochronnych na terenie wybranych 9 rezerwatów przyrody w województwie zachodniopomorskim”, dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}