Nowe rezerwaty w województwie zachodniopomorskim
30 stycznia 2023 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie uznał za rezerwaty przyrody dwa obszary na terenie Nadleśnictwa Gryfino: „Kamienieckie Wąwozy im. prof. Janiny Jasnowskiej” o powierzchni 95,78 ha w gminie Kołbaskowo oraz „Wysoka Skarpa Rzeki Tywy” o powierzchni 20,69 ha w gminie Gryfino
Rezerwat przyrody „Kamienieckie Wąwozy im. prof. Janiny Jasnowskiej” uznany został w celu utrzymania wyjątkowo licznej populacji kokoryczy drobnej Corydalis pumila, zachowanie i odtwarzanie naturalnych cech ekosystemów leśnych, zwłaszcza w odniesieniu do ich składu gatunkowego i dynamiki oraz zachowanie i odtwarzanie siedlisk roślinności kserotermicznej i psammofilnej. Rezerwat przyrody zlokalizowany jest po wschodniej stronie Doliny Odry i obejmuje fragment zboczy, w tym także ostańca erozyjnego, na którego szczycie znajdowało się wczesnośredniowieczne grodzisko. Zbocza doliny porozcinane są poprzecznymi wąwozami, z licznymi wysiękami wód tworzących niewielkie strumienie. Na dwóch niewielkich polanach znajdują się murawy kserotermiczne i napiaskowe, między polanami ubogie florystycznie zarośla tarniny, na pozostałej powierzchni zboczy wykształcają się zbiorowiska w typie grądu z drzewostanami dębowymi i dębowo-bukowymi, w terasie zalewowej Odry w miejscach wyżej położonych rozwija się las łęgowy.
Walory tego obiektu zostały odkryte i opisane po raz pierwszy w latach 60-tych XX wieku,
przy czym początkowo zidentyfikowano tu jako cenne przyrodniczo murawy kserotermiczne.
W 1972 r. opublikowana została informacja prof. dr hab. Janiny Jasnowskiej o obfitym występowaniu kokoryczy drobnej Corydalis pumila.
Ostatnie badania obszaru rezerwatu potwierdziły występowanie w kilku niszach źródliskowych siedliska priorytetowego 7220 - Źródliska wapienne ze zbiorowiskami Cratoneurion commutati.
Rezerwat przyrody „Wysoka Skarpa Rzeki Tywy” uznany został w celu zachowania wartkiej, meandrującej rzeki o charakterze podgórskim, naturalnie wykształconych zbiorowisk leśnych, w tym łęgów olszowo-jesionowych, grądów z przytulią leśną Galium sylvaticum, żyznych buczyn, unikatowego krajobrazu głęboko wciętej doliny rzecznej oraz stanowisk rzadkich gatunków roślin, w tym storczyków.
W granicach rezerwatu występuje co najmniej 18 gatunków chronionych, w tym 8 objętych ochroną ścisłą. Niewątpliwie najcenniejszym gatunkiem jest licznie występujący buławnik wielkokwiatowy Cephalanthera damasonium.
Rzeka Tywa na odcinku rezerwatu przyrody stanowi siedlisko przyrodnicze 3260 - nizinne i podgórskie rzeki ze zbiorowiskami włosieniczników Ranunculion fluitantis, cechuje się podgórskim charakterem, dużym stopniem naturalności (naturalnie zachowaną morfologią dna z sekwencją „bystrze-ploso” oraz niemal nienaruszonym układem poziomym koryta) co znacznie podnosi walor rezerwatu.
Obecnie na terenie województwa zachodniopomorskiego uznano 129 obszarów za rezerwaty przyrody. Ich łączna powierzchnia wynosi 13400 ha. Trwają prace nad kolejnym obszarem, który ma zwiększyć sieć rezerwatów przyrody województwa zachodniopomorskiego