W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dolnośląskie w liczbach

Dolny Śląsk jest obszarem o bardzo zróżnicowanej geologii, klimacie i hydrologii. Powoduje to duże zróżnicowanie fauny i flory. Szacuje się, że na Dolnym Śląsku występuje około 1890 taksonów roślin naczyniowych. Liczba ta obejmuje gatunki naturalne, rodzime i dawno zawleczone, nawet w czasach przedhistorycznych, tzw. archeofity a także gatunki nowo przybyłe po okresie wielkich odkryć geograficznych i trwale zadomowione – kenofity. Natomiast udział gatunków endemicznych na Dolnym Śląsku jest niewielki znany jedynie z Sudetów, głównie z Karkonoszy i Śnieżnika.

Przeważającą część fauny Dolnego Śląska stanowią gatunki bardzo szeroko rozprzestrzenione, charakteryzujące się dużą tolerancją ekologiczną i zdolnościami migracyjnymi, natomiast prawie nie występują gatunki endemiczne. Świat zwierzęcy cechuje znaczna strefowość występowania, od nielicznych elementów wysokogórskich (szczytowe partie Karkonoszy i Masywu Śnieżnika), przez faunę górską zasiedlającą poszczególne pasma Sudetów oraz Masyw Ślęzy, aż po dominującą faunę nizinną.

 

{"register":{"columns":[]}}