W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Działania naprawcze w odniesieniu do szkody w środowisku w powierzchni ziemi na działce o nr ewid. 94/11 AM 1 obręb Kowale, gmina Oborniki Śląskie

Logo WFOŚ

Strona internetowa WOJEWÓDZKIEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ WE WROCŁAWIU

Nazwa zadania: „Działania naprawcze w odniesieniu do szkody w środowisku w powierzchni ziemi na działce o nr ewid. 94/11 AM 1 obręb Kowale, gmina Oborniki Śląskie”.

Całkowity koszt zadania wynosi 7 257,00 zł.

Dofinansowanie WFOŚIGW we Wrocławiu, w formie dotacji wynosi  3 628,50 zł.

Termin realizacji zadania: od 01.03.2021 r. do 30.10.2021 r.

W ramach powyższego zadania Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu zaplanowała przeprowadzenie badań szczegółowych, tj. etapu V identyfikacji terenu zanieczyszczonego w ramach oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 1 września 2016 r. w sprawie sposobu prowadzenia oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi, opracowanie projektu planu remediacji w odniesieniu do szkody w środowisku w powierzchni ziemi oraz przeprowadzenie remediacji. Zadanie pierwotnie podzielono na 2 podzadania, pomiędzy realizacją których RDOŚ zaplanował przeprowadzenie postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji, o której mowa w art. 17 ust. 2 i 2a ustawy szkodowej.

Na podstawie uzyskanych wyników badań wykonawca pierwszego podzadania opracował projekt planu remediacji, w którym wykazano, że na terenie zanieczyszczonym węglowodorami, na fragmencie działki nr 94/11 AM obręb Kowale, nie występuje znaczące zagrożenie dla zdrowia ludzi lub stanu środowiska.

Wyniki przeprowadzonych badań wstępnych i szczegółowych wykazały, że w przedmiotowej sprawie zachodzi proces naturalnego rozkładu substancji organicznych, tj. samooczyszczanie. Spośród 5 substancji powodujących ryzyko stwierdzonych w 2019 r., w 2021 r. zanieczyszczenie potwierdzono jedynie w odniesieniu do 2 z nich, przy czym zanieczyszczenie węglowodorami frakcji benzyn zmniejszyło się  z ponad 16 mg/kg do ok. 2 mg/kg.

W terenie zauważalna jest całkowita likwidacja powierzchniowych skutków rozlewiska substancji chemicznych. Odpady w postaci szlamu z rozlanych substancji oraz elementów rozpylaczy i atomizerów zostały usunięte, natomiast widoczny jeszcze w 2019 roku na powierzchni terenu ślad po rozlewie substancji został całkowicie pochłonięty przez roślinność w taki sposób, iż bez współrzędnych geodezyjnych i pomocy lokalizatorów GPS odnalezienie tego miejsca jest praktycznie niemożliwe.

Wobec powyższego, biorąc pod uwagę brak znaczącego zagrożenia dla zdrowia ludzi lub stanu środowiska RDOŚ we Wrocławiu uznał, że w przedmiotowej sprawie zachodzą przesłanki określone w art. 17b ust.3 ustawy szkodowej i odstąpienie od działań naprawczych jest uzasadnione.  Za powyższym rozwiązaniem przemawiały również inne okoliczności sprawy takie jak: ograniczony dostęp do terenu, brak konieczności wycinki drzew i krzewów, niskie stężenia substancji powodujących ryzyko oraz potwierdzony badaniami  postęp procesu samooczyszczania.

Realizację zadania zaplanowano w okresie od 01.03.2021 r. do 30.10.2021 r.

Zadanie zostało zrealizowane w terminie, zgodnie z umową oraz harmonogramem rzeczowo – finansowym zadania.

 

 

{"register":{"columns":[]}}