List intencyjny w sprawie Jeziora Koskowickiego podpisany
17.12.2023
Z inicjatywy RDOŚ we Wrocławiu podpisany został list intencyjny w sprawie wspólnych działań mających na celu poprawę stanu środowiska Jeziora Koskowickiego.
W związku z powtarzającymi się przypadkami śnięcia ryb w Jeziorze Koskowickim Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu zainicjował współdziałanie różnych podmiotów w celu poprawy stanu środowiska Jeziora Koskowickiego. Chęć wspólnych działań zadeklarowali i list intencyjny podpisali: Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu, Wójt Gminy Legnickie Pole, Dyrektor Zarządu Zlewni w Legnicy (Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie), Polski Związek Wędkarski Okręg w Legnicy, Starosta Powiatu Legnickiego oraz Dolnośląski Wojewódzki Inspektor. Ochrony Środowiska.
Obszar Jeziora Koskowickiego objęty jest ochroną w formie rezerwatu przyrody. Problemy związane z ochroną środowiska przyrodniczego rezerwatu, wynikające z uwarunkowań przyrodniczych i społeczno-gospodarczych w obrębie samego rezerwatu, ale również w granicach jego otuliny i w bezpośrednim sąsiedztwie, obserwowane są od kilku lat. Głównym problemem jest niewystarczająca ilością tlenu w jeziorze. Zjawisko przyduchy po raz pierwszy dotknęło Jezioro Koskowickie w 2019 r. i sytuacja ta powtarzała się w latach 2021 – 2023. Wskutek tego w ubiegłych latach, w okresie letnim, zdarzały się masowe śnięcia ryb. Drugim problemem jest bezpośrednie sąsiedztwo ogródków działkowych, co ma wpływ na zaśmiecenie tego terenu oraz zanieczyszczenie jeziora. Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na środowisko Jeziora Koskowickiego jest presja na zabudowę otuliny rezerwatu oraz sąsiednich terenów.
W sformułowaniach zawartych w liście intencyjnym nacisk położono nie na działania doraźne, lecz na kompleksowe, docelowe rozwiązanie problemu. Najistotniejsze są 2 punkty listu: „ … Strony (listu intencyjnego) widzą potrzebę i wyrażają wolę wspólnego, kompleksowego, długotrwałego działania w celu rozwiązania bądź zminimalizowania powyższych problemów.” oraz „ Cele … powinny zostać zrealizowane przede wszystkim w sposób systemowy, kompleksowy i docelowy. W związku z tym niezbędne wydaje się podjęcie łącznie szeregu działań, jak np. planowanie przestrzenne i zagospodarowanie terenu, sposób i ograniczenia w prowadzeniu działalności w bezpośrednim otoczeniu jeziora, działania inwestycyjne, działania z zakresu ochrony czynnej, ewentualne wspólne poszukiwanie środków zewnętrznych na działania o charakterze kompleksowym.”
Wszystkim sygnatariuszom listu bardzo dziękujemy.