12. edycja Warszawskiego Dialogu na rzecz Demokracji w 75. rocznicę Rady Europy
18.11.2024
W dniach 18-19 listopada br. odbyła sie 12. edycja Warszawskiego Dialogu na rzecz Demokracji. Tematem edycji był wpływ nowych technologii na demokrację i prawa człowieka.
Kluczowymi tematami dyskusji były wyzwania i możliwości, jakie stwarza sztuczna inteligencja (AI), a także rosnące zagrożenia stwarzane przez dezinformację i fałszywe wiadomości. Podczas konferencji omówione zostało także to, w jaki sposób rozwijają się nowe technologie.
Tegoroczne wydarzenie upamiętniło również 75. rocznicę powstania Rady Europy, a jego celem było podniesienie świadomości i wyeksponowanie specjalistycznej wiedzy tej organizacji, w tym Ramowej Konwencji o sztucznej inteligencji i prawach człowieka, demokracji i praworządności, innych powiązanych konwencji, a także orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
W swoim przemówieniu powitalnym Wiceminister Spraw Zagranicznych RP Jakub Wiśniewski podkreślił, że Rada Europy jest matką instytucji europejskich i perłą w koronie integracji europejskiej. 75. rocznica powstania Rady Europy daje nam wszelkie powody, aby z dumą patrzeć na jej osiągnięcia. Przypomniał m.in. szybką reakcję Rady Europy na agresję Rosji na Ukrainę, która wykluczyła Rosję z tej organizacji. Liczne akty normatywne i inicjatywy Rady tworzą ogólnoeuropejski system oparty na wspólnych wartościach – prawach człowieka, demokracji i praworządności. Wiceminister Wiśniewski z zadowoleniem przyjął także zakończenie prac nad Ramową konwencją Rady Europy o sztucznej inteligencji i prawach człowieka, demokracji i praworządności.
Gość specjalny wydarzenia, zastępca Sekretarza Generalnego Rady Europy Bjørn Berge stwierdził, że kiedy organizacja została założona 75 lat temu w następstwie drugiej wojny światowej, jej założyciele nie mogli przewidzieć sposobu i szybkości, z jaką pojawiły się nowe technologie i zmieniły nasze życie. Cały system konwencji stał się systemem bardzo dynamicznym, obejmującym obecnie 225 traktatów i konwencji. Jeszcze ważniejszy jest ciągły rozwój i dynamika orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Podczas wydarzenia wyeksponowane zostały dwie wystawy z okazji 75. rocznicy powstania Rady Europy:
- “75 Women in 75 Years of Council of Europe History” przedstawiająca rolę 75 kobiet w pracach Rady Europy. Wśród 75 kobiet znalazły się aż cztery Polki : Hanna Suchocka, Anna Rurka, Hanna Machińska, Elżbieta Franków-Jaśkiewicz.
- “Council of Europe 75th anniversary exhibition”.