W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

132. sesja Komitetu Ministrów Rady Europy w Turynie

20.05.2022

132. sesja ministrów Rady Europy w Turynie.

W dniach 19-20 maja 2022 r. odbyła się w Turynie 132. sesja Komitetu Ministrów Rady Europy. Sesje ministerialne odbywają się co do zasady raz w roku, celem podsumowania dobiegającego końca przewodnictwa w Komitecie Ministrów i wyznaczenie kierunków prac organizacji na kolejny rok. 
Szefem polskiej delegacji był wiceminister Piotr Wawrzyk.

Podczas obrad w Turynie, ministrowie potępili rosyjską agresję na Ukrainę i zapewnili o gotowości wykorzystania wszelkich dostępnych instrumentów RE tak, by Rosja odpowiedziała za łamanie praw człowieka. Sekretarz Generalna RE Marija Pejčinović Burić podkreśliła, że bestialskie rosyjskie zbrodnie wojenne na Ukrainie potwierdzają słuszność decyzji Rady Europy z 16 marca br. o wykluczeniu Rosji z Organizacji. Ministrowie solidarnie zapewnili o wypełnieniu luki budżetowej w Organizacji powstałej po wykluczeniu Rosji. Sekretarz Generalna poinformowała także o wizycie w Kijowie oraz o uzgodnieniu wzmocnionego planu działania dla Ukrainy. W trakcie debaty akcentowano to, że przywrócenie pokoju i pomoc w odbudowie Ukrainy stanowić będą najważniejsze wyzwania dla Rady Europy w najbliższym czasie. 
W tym kontekście, wskazano na konieczność pogłębionej debaty nad przyszłością Organizacji w ramach 4. Szczytu RE. Ostatni Szczyt Rady Europy odbył się w Warszawie w 2005 roku.   

Podsekretarz stanu Piotr Wawrzyk zaapelował o wzmacnianie kontaktów Rady Europy z demokratyczną opozycją w Białorusi i społeczeństwem obywatelskim na wygnaniu.

Jednym z punktów agendy wydarzenia było symboliczne przekazanie przewodnictwa. Minister spraw zagranicznych Włoch Luigi Di Maio oddał polityczne przywództwo nad organizacją ministrowi spraw zagranicznych Irlandii Simonowi Coveney. Irlandia będzie sprawowała swoją funkcję od maja do połowy listopada 2022 r.
Minister Coveney przedstawił następujące priorytety przewodnictwa:

1. Wzmocnienie praw człowieka i ochrona ludności cywilnej w Europie
Irlandia nawiązuje do rosyjskiej agresji na Ukrainę i konieczności wzmożenia wysiłków na rzecz ochrony praw człowieka ludności cywilnej na obszarach konfliktów zbrojnych. W tym celu prezydencja zamierza blisko koordynować działania z Sekretarz Generalną oraz Komisarz Praw Człowieka RE.

2. Wsparcie dla demokracji partycypacyjnej i zaangażowania młodzieży
Prezydencja irlandzka planuje skupić się na promocji zaangażowania młodzieży w demokratyczne procesy decyzyjne. Bazując na własnych doświadczeniach, w tym zgromadzeń obywatelskich, będzie także dążyć do popularyzacji koncepcji demokracji partycypacyjnej.

3. Promocja Europy otwartej, inkluzyjnej i różnorodnej
W tym obszarze tematycznym, prezydencja irlandzka będzie koncentrować się na ochronie praw i wolności mniejszości oraz grup szczególnie wrażliwych. Otwartość na migrantów oraz na zmiany społeczne od czasu ostatniej prezydencji piastowanej przez Irlandię w roku 2000, stanowić będą bazę doświadczeń, z której Irlandia zamierza czerpać w procesie wzmacniania inkluzyjności i różnorodności w Europie.  

Szczegółowe informacje dotyczące sesji są dostępne na stronie internetowej Rady Europy (EN): https://www.coe.int/en/web/portal/-/condemnation-of-russia-council-of-europe-s-priorities-assistance-for-ukraine-foreign-affairs-ministers-meeting-concludes-in-turin 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}