W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

20-lecie Polski w UE na jazzowo

25.06.2024

20-lecie Polski w UE na jazzowo.

25 czerwca 2024 r. w Stałym Przedstawicielstwie RP przy Radzie Europy w Strasburgu, z okazji 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, odbył się koncert topowego trębacza polskiego jazzu - Piotr Schmidta, który wystąpił w towarzystwie doborowych muzyków jazzowych: Adama Jarzmika – fortepian, Jakuba Mizerackiego – gitara, Jakuba Olejnika – kontrabas oraz Sebastiana Kuchczyńskiego – perkusja.

Zgromadzonych gości, polską delegację parlamentarną na czele z Przewodniczącą Agnieszką Pomaską, przedstawicieli Rady Europy oraz Polaków mieszkających w Alzacji powitał Ambasador Jerzy Baurski, który podkreślił że muzyka jazzowa jest niezwykle barwnym i ekspresywnym elementem polskiej kultury, czyniącym ją idealnym produktem eksportowym ze względu na szerokie grono miłośników tego gatunku.

Jazzowy kwintet zaprezentował utwory z płyty „Komeda Unknown 1967” zawierające odnalezione w archiwum i niepublikowane dotąd kompozycje Krzysztofa Komedy, będące hołdem w 90. rocznicę jego urodzin. Odnalezione w Bibliotece Narodowej przez Krzysztofa Balkiewicza utwory odzyskały świeżość za sprawą wirtuozerskiego wykonania.  

Uczestnicy wydarzenia mieli także okazję usłyszeć wyrafinowane aranżacje z najnowszej płyty Piotra Schmidta „Hearsay” – najlepszej polskiej płyty jazzowej 2023 r. wg. 4 niezależnych ośrodków dziennikarskich w Polsce. 

Piotr Schmidt jest stypendystą University of Louisville, Kentucky, USA 2006 oraz wykładowcą Historii Jazzu w Akademii Muzycznej w Katowicach. Współpracował m.in. z takimi muzykami jak: Walter Smith III, Grzegorz Nagórski, Maciej Sikała, Wojciech Karolak, Krystyna Prońko, Dante Luciani, Grzegorz Piotrowski, Paweł Kaczmarczyk, Piotr Baron, Kazimierz Jonkisz, Michał Barański czy Wiesław Pieregorólka. Od kilku lat znajduje się w pierwszej szóstce jako "najlepszy trębacz jazzowy roku" w ankiecie Jazz Top magazynu Jazz Forum.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}