30. rocznica przystąpienia Polski do Rady Europy
26.11.2021
26 listopada 2021 r. minęła 30. rocznica przystąpienia Polski do Rady Europy. W uroczystości podpisania Statutu Rady Europy i Europejskiej konwencji praw człowieka i podstawowych wolności Polskę reprezentował Minister Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej Krzysztof Skubiszewski, na zdjęciu wraz z Sekretarz Generalną Rady Europy Catherine Lalumière.
Ówczesny szef polskiej dyplomacji powiedział „Rada Europy jest mostem przez który Polska powróciła do współpracy europejskiej” - 16.11.1989 r. - podpisanie Europejskiej Konwencji Kulturalnej. Rada Europy uosabia tożsamość współczesnej Europy, zawierającej się w syntezie trzech wielkich czynników współtworzących cywilizację europejską: jej korzenie chrześcijańskie, poczucie piękna wywodzące się ze Starożytnej Grecji oraz ukształtowana w Rzymie koncepcja prawa i jego rola w życiu jednostki oraz społeczeństwa – wszystko to odnajdujemy w działalności Rady Europy, wspólnych wartościach, a zwłaszcza godności i prawach człowieka, praworządności i demokracji, kulturze i sztuce określających duchowość i umysłowość jednostki” - mówił 26.11.1991 r. polski minister. Miesiąc po przeprowadzeniu pierwszych całkowicie wolnych wyborów parlamentarnych po II wojnie światowej, minister Krzysztof Skubiszewski przypomniał, że Polska wiele uczyniła w poprzednich latach aby wartości RE mogły być obecne w naszej części Europy. Podkreślił także, że mimo iż Polska nie była obecna faktycznie i prawnie w 1949 wśród założycieli RE, to była obecna duchowo.
Tak jak 30 lat temu, tak i dziś, aktywne członkostwo w Radzie Europy wpisuje się w polską rację stanu.
Rada Europy jest najstarszą europejską organizacją regionalną. Znacząco wsparła proces demokratyzacji i rozwój standardów praw człowieka i praworządności w Polsce po przemianach ustrojowych 1989 roku. Podobnie jak miliony Europejczyków, Polacy doceniają znaczenie Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności oraz kluczową rolę Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Rada Europy wnosi cenny wkład w rozwój dialogu paneuropejskiego i wzmacnia kulturę prawną naszego kontynentu.
Z okazji 30-lecia Polski w Radzie Europy Poczta Polska wydała specjalne kartki okolicznościowe.