Ceremonia upamiętnienia ofiar w byłym obozie koncentracyjnym Natzweiler-Struthof
11.09.2022
Przedstawiciel Rzeczpospolitej Polskiej wziął udział w międzynarodowej ceremonii upamiętnienia ofiar w byłym obozie koncentracyjnym Natzweiler-Struthof. Wśród uczestników uroczystości znalazł się jeden z ostatnich żyjących więźniów obozu.
W obecności przedstawicieli państw, dyplomatów i stowarzyszeń deportowanych, u stóp pomnika Struthof1 oddano hołd deportowanym. Uczczono pamięć wszystkich ofiar. Oddano także hołd 4 ocalonym, który zmarli w przeciągu ubiegłego roku. Przypomniano o roli jaką kolejne pokolenia mają w przekazywaniu historii i pamięci. Uroczystość zakończyła się złożeniem wieńców oraz Marsylianką i Hymnem Unii Europejskiej.
Obóz "Konzentrationslager Natzweiler" został otwarty w maju 1941 roku w miejscu zwanym "Le Struthof2" (w zaanektowanej przez Niemców Alzacji). Naziści postanowili założyć tam obóz koncentracyjny, aby wykorzystać znajdujące się w pobliżu złoża różowego granitu. W obozie przebywali przede wszystkim jeńcy wojenni, więźniowie polityczni aresztowani z powodu swoich antynazistowskich przekonań oraz bojownicy ruchu oporu. Wśród więźniów znaleźli się również deportowani na tle rasowym Żydzi i Cyganie, a także homoseksualiści i Świadkowie Jehowy. Pochodzili z 31 różnych krajów, w tym z Polski.
Przez obóz i jego "Kommandos" w latach 1941- 1945 r. przeszło ok. 52 000 deportowanych. Zginęło blisko 22 tysiące osób (wskaźnik śmiertelności wyniósł ok. 40%). Większość z nich z wycieńczenia, nieludzkiego traktowania lub głodzenia, a także z powodu pseudomedycznych eksperymentów. Obóz służył również jako miejsce egzekucji dla bojowników ruchu oporu. Liczba deportowanych potroiła się w 1943 roku, w którym przybyli więźniowie przeznaczeni do zniknięcia bez śladu - "Nacht und Nebel". Logikę terroru dopełniła budowa eksperymentalnej komory gazowej i uruchomienie krematorium.
W obliczu naporu aliantów naziści ewakuowali deportowanych z obozu Struthof we wrześniu 1944 roku (więźniowie trafili wtedy m.in. do Auschwitz-Birkenau). Kiedy w listopadzie amerykańskie wojsko odkryło to miejsce, było ono całkowicie puste ale jego obozy przybudówki nadal funkcjonowały.
Obecnie na terenie byłego obozu koncentracyjnego Natzweiler-Struthof - funkcjonuje Europejskie Centrum Deportowanych Bojowników Ruchu Oporu (CERD3). Instytucja pełni misję edukacyjną, przyjmując co roku specjalne wizyty prawie 100 000 uczniów oraz udostępniając swoje wystawy szerokiej publiczności.
1. https://www.struthof.fr/le-site/le-memorial-et-la-necropole
2. https://www.onac-vg.fr/hauts-lieux-memoire-necropoles/ancien-camp-de-concentration-natzweiler-struthof
3. https://www.struthof.fr/le-site/le-centre-europeen-du-resistant-deporte