Historia siedziby Stałego Przedstawicielstwa RP przy Radzie Europy w Strasburgu
10.02.2022
Siedzibą Stałego Przedstawicielstwa Rzeczypospolitej Polskiej przy Radzie Europy w Strasburgu jest pochodzący z przełomu 1905/1906 r. budynek znajdujący się na rogu rue Geiler i quai Rouget de Lisle, w zabytkowej dzielnicy Neustadt. Projekt gmachu jest dziełem dwóch architektów: Franza Lütke i Heinricha Backesa. Palaio Alsatia, którego pełna nazwa brzmi "Korpshaus der Palaio Alsatia", został wzniesiony w niemieckim stylu Burgerstil i stanowi przykład neorenesansowej architektury.
Na początku znajdowała się w nim siedziba stowarzyszenia studentów Corps Palaio-Alsatia, którego herb jest wciąż widoczny nad wejściem. Po I wojnie światowej pomieszczenia pałacyku służyły różnym instytucjom zajmującym się rozpowszechnianiem kultury francuskiej: „Bureau des oeuvres françaises” (1920), następnie „Société des Amis de l'Université de Strasbourg”, „Foyer des Oeuvres Françaises” i „Le Livre des Français”.
W 1991 r. po przystąpieniu Polski do Rady Europy, willa ostatecznie została zajęta przez Konsulat RP/Stałe Przedstawicielstwo. Od 2009 r. obiekt pełni jedynie funkcję siedziby Stałego Przedstawicielstwa RP przy Radzie Europy.
Obecny wygląd odrestaurowanej w 2012 r. fasady jest wynikiem dbałości Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP o zachowanie unikalnej architektury Strasburga.