W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inauguracja wystawy „Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II Wojny Światowej”

18.09.2019

Dla upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, Stałe Przedstawicielstwo RP prezentuje w siedzibie Rady Europy w Strasburgu wystawę Muzeum II Wojny Światowej.

Inauguracja wystawy „Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II Wojny Światowej”

W dniach 16-20 września 2019 r., odbywa się w Strasburgu prezentacja wystawy, powstałej we współpracy Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, pod tytułem „Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II Wojny Światowej”.  Jej celem jest pokazanie w sposób całościowy i klarowny historii i losów Polski oraz jej mieszkańców podczas wojny. Historia ta nie jest prosta, dlatego historycy z Muzeum II Wojny Światowej przygotowali wystawę wielowątkową, która obrazuje sytuację polityczną Polski na arenie międzynarodowej, rolę Polskiego Państwa Podziemnego, działania Armii Krajowej i polskich oddziałów walczących na wszystkich frontach przeciwko Niemcom, a także losy ludności cywilnej, Zagładę, terror okupacji niemieckiej i sowieckiej, represje, eksterminację, straty ludzkie i materialne.

Wystawa MIIWŚ jest prezentowana przez liczne placówki dyplomatyczne i konsularne na całym świecie, stanowiąc istotne tło dla upamiętnienia 80. rocznicy wybuch II Wojny Światowej, uczczenia jej ofiar i bohaterów.

W inauguracji wystawy „Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II Wojny Światowej”, która odbyła się w siedzibie Rady Europy w Strasburgu, w dn. 16 września br., udział wzięli Sekretarz Generalny Rady Europy Thorbjørn Jagland, Przewodniczący Europejskiego Trybunału Praw Człowieka Linos-Alexandre Sicilianos, SG Zgromadzenia Parlamentarnego Witold Sawicki oraz Stali Przedstawiciele i korpus dyplomatyczny akredytowany przy Radzie Europy.

Ambasador RP Janusz Stańczyk prezentując wystawę MIIWŚ, wskazał na wagę pamięci i prawdy historycznej dla kształtowania nowych pokoleń oraz jako bazy dla pojednania. Nawiązał przy tym do obchodów rocznicowych w Warszawie, w dn. 1 września br., z udziałem Prezydenta RP A. Dudy, prezydenta Niemiec, wiceprezydenta USA oraz 40 szefów państw i rządów, cytując słowa Prezydenta A. Dudy o tym, iż nie wyciągnięto wystarczających wniosków z doświadczeń wojny, a także słowa Prezydenta Niemiec, iż atak na Polskę i wywołanie IIWŚ były niemieckim grzechem.  

Stały Przedstawiciel RP przy RE, prezentując pokrótce losy Polski po napaści III Rzeszy i ZSRR w 1939 r., wspomniał o Pakcie Ribbentrop-Mołotow, Katyniu, niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych, a także o działaniach i oporze polskiego rządu emigracyjnego i Polskiego Państwa Podziemnego. Wspominając Holokaust, przypomniał o działaniach polskich władz na uchodźstwie, misjach W. Pileckiego oraz J. Karskiego, a także o Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Ambasador Stańczyk, oddając hołd i pamięć poległym i pomordowanym, przypomniał skalę strat ludzkich oraz materialnych, jakie poniosła Polska w wyniku wojny. Mówiąc o współczesnej Polsce, jako aktywnym członku wspólnoty międzynarodowej, wyraził nadzieję i przekonanie, iż Rada Europy stojąc na straży demokracji, praw człowieka i rządów prawa będzie nadal przeciwdziałać powtórzeniu się podobnego konfliktu w Europie. 

Obecny na inauguracji Sekretarz Generalny Rady Europy T. Jagland powiedział, że historia Polski i jej mieszkańców podczas IIWŚ była tragiczna. Polska stała się ofiarą dwóch zbrodniczych ideologii, a straty ludzkie i materialne osiągnęły niespotykaną w Europie skalę. Nawiązał także do osobistych wspomnień i odczuć związanych z okresem Zimniej Wojny i podziałem Europy. Z dużym entuzjazmem i podziwem SG T. Jagland odniósł się do współczesnych dziejów Polski, okresu przemian demokratycznych, Solidarności i obecnego sukcesu gospodarczego Polski w Europie, które czynią z naszego kraju wyjątkowy przykład sukcesu i pozytywnej przemiany.

{"register":{"columns":[]}}