W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Koronawirus - informacje dla podróżujących z i przez Francję

17.03.2020

Od niedzieli 15 marca 2020 roku zostały zawieszone międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe z i do Polski. Przedstawiamy zalecenia dla osób będących w trakcie podróży i planujących powrót do Polski.

koronawirus uwaga

Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o unikanie wszelkich podróży zagranicznych.

W razie potrzeby uzyskania pomocy podczas pobytu we Francji skontaktuj się z nami pod czynnymi całą dobę numerami dyżurnymi:

+33 1 43 17 34 04

+33 1 43 17 34 88
 

Możliwości podróży z Francji do Polski
Aktualizacja: 17.03.2020 godz. 12:30

Ograniczenia w poruszaniu się po Francji

  • W przemówieniu 16.03.2020 roku Prezydent Francji Emanuel Macron zapowiedział zamknięcie granic. Chodzi o granice zewnętrzne Unii Europejskiej i Strefy Schengen. Decyzja ta nie wpływa na istniejące możliwości wyjazdu z Francji w celu powrotu do miejsca zamieszkania w Polsce i przejazdu tranzytem przez Francję do miejsca zamieszkania w Polsce.
  • Od 17.03.2020 roku o godz. 12:00 obowiązuje zakaz opuszczania miejsca zamieszkania bez ważnego powodu. Zakaz ten nie obejmuje powrotu do miejsca zamieszkania, również położonego za granicą. Więcej informacji o zakazie na stronie rządu Francji (w języku francuskim).
  • Granica lądowa pomiędzy Niemcami z Francją, Austrią, Danią, Luksemburgiem i Szwajcarią jest zamknięta dla wszystkich z wyjątkiem obywateli niemieckich i osób posiadających prawo pobytu w Niemczech. Na punktach granicznych między Francją a Niemcami na wysokości Strasburga i Miluzy (Mulhouse) policja zezwala na wjazd do Niemiec polskich obywateli deklarujących zamiar tranzytu do Polski.
  • Granica pomiędzy Belgią i Holandią a Niemcami jest ciągle otwarta dla ruchu kołowego.
  • Działają połączenia lotnicze do Berlina, skąd można dojechać lokalnymi środkami transportu publicznego do granicy niemiecko-polskiej.

Sytuacja może ulec zmianie decyzją władz poszczególnych krajów.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP udziela informacji na temat możliwości przekraczania granic pod numerem +48 22 523 8880.

Zawieszenie przyjęć interesantów w Konsulacie Generalnym RP w Lyonie

W związku z sytuacją epidemiologiczną Konsulat Generalny RP w Lyonie zawiesił bezpośrednie przyjęcia interesantów od poniedziałku 16 marca 2020 roku do niedzieli 29 marca 2020 roku.

W sprawach nagłych prosimy o kontakt mailowy na adres lyon.kg.sekretariat@msz.gov.pl lub telefoniczny w godzinach: 9.00 – 16.00 pod numerem + 33 4 78 93 14 85.

Zalecenia dla podróżujących

  • Jeżeli podróżujesz w ramach zorganizowanej wycieczki, skontaktuj się z organizatorem – powinien pomóc w powrocie do kraju.
  • Jeżeli podróżujesz na własną rękę, postępuj zgodnie z procedurami linii lotniczej. Dla obywateli RP są organizowane sukcesywnie loty czarterowe. Szczegóły na stronie lot.com
  • Skontaktuj się z ubezpieczycielem w celu przedłużenia polisy i ustalenia możliwości pokrycia kosztów zmian i przedłużającego się pobytu.
  • Jeżeli kończą ci się pieniądze na dalszy pobyt za granicą, skontaktuj się z bliskimi. Konsul może udzielić pomocy finansowej w wyjątkowych przypadkach, osobom, które nie mają żadnej możliwości uzyskania jej od bliskich.
  • Jeżeli nie masz żadnej możliwości powrotu do Polski, wyślij nam email na adres urzędu paryz.wk.dyzurny@msz.gov.pl. Podaj swoje dane osobowe i opisz krótko swoją sytuację oraz miejsce, w którym przebywasz. Przekażemy Ci informację o dostępnych możliwościach powrotu do kraju.
  • Wszyscy polscy obywatele znajdujący się aktualnie za granicą są uprawnieni do wjazdu na terytorium kraju. Każdy obywatel wracający do Polski zostanie przebadany i skierowany na obowiązkową 14-dniową kwarantannę.

Więcej informacji na temat zamknięcia granic znajdziesz tutaj.

Zawieszenie połączeń lotnicznych i kolejowych jest efektem wprowadzenia na terenie Polski stanu zagrożenia epidemiologicznego, wskutek którego:

  • Tymczasowo zostanie przywrócona kontrola graniczna – od 15 marca na 10 dni, z możliwością przedłużenia.
  • Wprowadzony zostaje zakaz wjazdu do Polski dla cudzoziemców. Informacja o wyjątkach od zakazu znajduje się tutaj.
  • Osoby przyjeżdżające z zagranicy muszą przejść dwutygodniową kwarantannę domową.
  • Zawieszone zostają międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe.
  • Granice państwowe pozostają otwarte dla przepływu towarów.
  • Krajowy transport autobusowy, lotniczy i kolejowy działa normalnie.
  • Sklepy, które znajdują się poza galeriami handlowymi pozostają otwarte.
  • Restauracje, bary i kawiarnie mogą prowadzić działalność wyłącznie na dowóz i na wynos.
  • Banki i placówki finansowe działają normalnie.
  • Obowiązuje zakaz zgromadzeń publicznych powyżej 50 osób, obejmujący zgromadzenia państwowe i religijne.

W razie podejrzenia zakażenia koronawirusem, można również skorzystać z linii alarmowej najbliższej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Wszystkie informacje i zalecenia władz polskich dotyczące zakażeń koronawirusem można znaleźć tutaj.

Zachorowania we Francji

W całej Francji potwierdzono 5 423 przypadków zachorowań i 127 zgonów spowodowanych zachorowaniem. Zachorowania odnotowano we wszystkich regionach Francji kontynentalnej oraz na Gujanie, Martynice, Saint-Barthélemy i Saint-Martin.

Wprowadzono najwyższy stopień zagrożenia epidemiologicznego. W całym kraju obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej 100 osób (na Korsyce powyżej 50). Nieczynne do odwołania są żłobki, przedszkola, szkoły i uniwersytety, a także zakłady gastronomiczne, lokale rozrywkowe i inne punkty usługowo-handlowe, których działalność nie jest niezbędna dla funkcjonowania społeczeństwa. Sklepy spożywcze, banki i transport publiczny funkcjonują normalnie. Wjazd do Francji z innych krajów drogą lądową, lotniczą i morską nie jest zabroniony. Od 16 marca 2020 możliwe jest zamknięcie granicy z Francją przez Niemcy.

Szczegółowy codzienny raport na temat liczby i zasięgu zakażeń we Francji można znaleźć tutaj (w języku francuskim).

Zalecenia dla osób przebywających we Francji

Władze francuskie zalecają następujące zachowania pomagające uniknąć zakażenia:

  • regularne mycie rąk,
  • korzystanie z jednorazowych chusteczek higienicznych,
  • zasłanianie ust i nosa rękawem w okolicy łokcia przy kichaniu i kasłaniu,
  • unikanie podawania dłoni i obejmowania innych osób.

W razie wystąpienia symptomów charakterystycznych dla zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 (gorączka, kaszel, duszności), należy:

  • skontaktować się telefonicznie z lekarzem rodzinnym lub dyżurnym,
  • nie opuszczać miejsca pobytu,
  • używać maseczki ochronnej przy kontaktach z innymi osobami.

W razie zaostrzenia się symptomów należy skontaktować się z pogotowiem ratunkowym pod numerem telefonu "15".

Osoby powracające na teren Francji z obszarów ryzyka (Chiny kontynentalne, Hongkong, Makao, Bahrajn, Korea Południowa, Katar, Iran, Włochy, Hiszpania, Islandia, Dania, Norwegia, San Marino, Szwecja, Szwajcaria) powinny w okresie 14 dni od wyjazdu z tego obszaru dostosować się do następujących zaleceń:

  • dwa razy dziennie mierzyć temperaturę ciała;
  • zwracać uwagę na objawy infekcji dróg oddechowych (kaszel, trudności w oddychaniu);
  • nosić maseczkę chirurgiczną przy kontaktach z innymi osobami i poza domem;
  • regularnie myć lub dezynfekować ręce;
  • unikać kontaktów i przebywania w jednym pomieszczeniu z osobami szczególnie narażonymi na zakażenie (kobiety w ciąży, osoby starsze lub przewlekle chore);
  • unikać wszelkich zbędnych wyjść (zgromadzania, restauracje, kina).

Osobom uczącym się lub pracującym, o ile istnieje taka możliwość, zaleca się korzystanie we bieżącym okresie z telepracy, zdalnego uczestniczenia w zajęciach oraz unikania bliskiego kontaktu z innymi. Dzieci w wieku szkolnym powinny pozostać w domu, ze względu na trudności związane z noszeniem maseczki przez cały dzień.

Dla wszystkich, którzy przebywali na obszarach występowania wirusa, mieli bliski kontakt z takimi osobami, albo potrzebują innych informacji na temat koronawirusa, uruchomiono całodobowy bezpłatny numer telefonu 0 800 130 000.

Materiały

FAQ ograniczenia 17032020
FAQ​_restrictions​_ograniczenia​_17032020.pdf 0.56MB
Formularz Justificatif de deplacement professionnel
Formularz​_Justificatif​_de​_deplacement​_professionnel.pdf 0.03MB
{"register":{"columns":[]}}