Minister Jacek Czaputowicz na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej
07.07.2020
Podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej, 7 lipca w Wadowicach, minister Jacek Czaputowicz podziękował partnerom za przybycie do rodzinnego miasta Karola Wojtyły. – To bardzo istotne w kontekście setnej rocznicy urodzin papieża – powiedział szef polskiej dyplomacji.
– Ważne, aby Grupa Wyszehradzka w dalszym ciągu była skutecznym rzecznikiem interesów państw regionu Europy Środkowej. To nasze zadanie na czas polskiej prezydencji. Dobrą okazją dla strategicznego spojrzenia na Grupę Wyszehradzką stworzy jubileusz jej 30-lecia, który obchodzić będziemy w 2. połowie polskiego przewodnictwa, w lutym 2021 roku – podkreślił minister.
***
Spotkanie szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) inauguruje szóste już polskie przewodnictwo w V4. Polska przewodniczy V4 od 1 lipca 2020 do 30 czerwca 2021. Motto polskiego przewodnictwa brzmi “powrót na właściwe tory” (“back on track”). Główne cele V4 pod polskim przewodnictwem to:
- silna V4 w silnej Europie,
- powrót do normalności (w kontekście COVID-19),
- wzmocnienie spójności wewnętrznej V4 i kontaktów społecznych,
- silna cyfrowo Grupa Wyszehradzka.
Wizyta w Wadowicach byla pierwszym osobistym spotkaniem ministrów spraw zagranicznych V4 od kilku miesięcy.
Wydarzenie było okazją do podsumowania działań w ramach czeskiego przewodnictwa w V4 oraz zaprezentowania głównych założeń polskiej prezydencji w Grupie. Minister Jacek Czaputowicz podsumował: – Spotkanie było bardzo udane. Rozpoczęliśmy nim polskie przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej na szczeblu szefów dyplomacji. Dzieje się to w nietuzinkowych czasach, w skomplikowanych okolicznościach wywołanych pandemią.
Wśród zagadnień, które szczególnie interesowały szefów delegacji, znalazły się: plany prezydencji Niemiec w UE, polityka rozszerzenia UE w kontekście sytuacji na Bałkanach, wschodnie sąsiedztwo UE, dyplomacja ekonomiczna i możliwość współpracy państw V4 w tym zakresie oraz relacje transatlantyckie i stosunki UE-Chiny.
Ministrowie udzielili wsparcia ambitnym planom niemieckiej prezydencji w Radzie UE oraz zidentyfikowali możliwości dalszej wzmocnionej współpracy V4 w obszarze polityki międzynarodowej.
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Fot. Tymon Markowski / MSZ