W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Niezależna kultura białoruska - akcja promocyjna

08.07.2022

W dniach 4-8 lipca 2022 r. Stałe Przedstawicielstwo Polski przy Radzie Europy w Strasburgu przeprowadziło akcję twitterową mającą na celu ukazanie inicjatyw niezależnych artystów/organizacji z kręgów białoruskiej opozycji demokratycznej, którzy ze względu na swoje poglądy polityczne/ideologiczne zostali wykluczeni i prześladowani przez reżim.

Kultura wolnej Białorusi.

Asumptem do przeprowadzenia tego projektu była wizyta liderki białoruskiej opozycji – p. Swiatłany Cichanouskiej na posiedzeniu Komitetu Delegatów Ministrów Rady Europy w dniu 6 lipca oraz jej deklaracja o międzynarodowym dniu kultury białoruskiej z 2021 roku.
W ramach kampanii przedstawiono m.in. działalność byłych pracowników Narodowego Teatru Akademickiego im. Janka Kupały, Wolnego Chóru, Latającego Uniwersytetu czy Białoruskiego Wolnego Teatru. Nawiązywano także do twórczości Swiatłany Alesijewicz oraz Adreia Kutsili.

Sfałszowane wybory prezydenckie na Białorusi w 2020 r. były cezurą w dotychczasowym życiu wielu Białorusinów. Wybory i następujące po nich wydarzenia stanowiły silny cios dla społeczeństwa obywatelskiego oraz kultury białoruskiej i postawiły ją na krawędzi przetrwania: zlikwidowano niezależny Związek Pisarzy Białoruskich, białoruskie PEN-Centrum, a także Towarzystwo Języka Białoruskiego. Z programów szkolnych zostały usunięte m.in. utwory noblistki Swiatłany Aleksiejewicz. Represje dotyczyły i dotyczą również teatrów, których pracownicy nierzadko musieli szukać schronienia poza granicami państwa. Represjami i cenzurą objęto również sztukę filmową i artystów-muzyków.

Niestety liczba prześladowanych niezależnych białoruskich artystów jest dużo większa.

Kultura białoruska, w tym szczególnie niezależna, która jest jednym z filarów suwerennego państwa, bez wsparcia ze strony państw demokratycznych praktycznie nie ma możliwości przetrwania.

Celem kampanii przeprowadzonej przez Stałe Przedstawicielstwo Rzeczypospolitej Polskiej przy Radzie Europy, jako unijnego chef-de-fil ds. Białorusi, było zwrócenie uwagi na ten problem oraz pokazanie jak silne w społeczeństwie białoruskim jest poczucie odrębności kulturowej.

{"register":{"columns":[]}}