W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada w Stałym Przedstawicielstwie

15.11.2022

 Ambasador Jerzy Baurski wraz z małżonką, Panią Katarzyną Burską witają przybyłych gości.

Rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości – wielkie święto Polaków - była uroczyście obchodzona w dniu 15.11. w polskiej placówce dyplomatycznej w Strasburgu.

Po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego ambasador Jerzy Baurski złożył życzenia licznie zebranym przedstawicielom miejscowej Polonii, polskim żołnierzom w ramach Eurokorpusu, Polakom pracującym w Radzie Europy, nauczycielom, przedstawicielom świata kultury i nauki, biznesu, działaczom polonijnym, młodzieży.

Stały Przedstawiciel RP przy Radzie Europy przypomniał sukces Polaków odniesiony w 1918 roku, który nie miał barw politycznych, a był dziełem wspólnym i realizacją marzeń wielu pokoleń. Nawiązując do trwającej obecnie wojny w Ukrainie, podkreślił znaczenie jedności i solidarności w działaniach na rzecz utrzymania najważniejszych wartości: niepodległości, wolności, demokracji.

„Odrzućmy wszystko, co nas dzieli, i bierzmy wszystko, co nas łączy w pracy i w walce o wolność i niepodległość Polski”. Te słowa generała Władysława Andersa z jego wspomnień z czasów II wojny światowej mogą i dziś stanowić czytelny drogowskaz, jak powinniśmy kierować losem naszej Ojczyzny, zaznaczył amb. J. Baurski.

Uczestnicy obchodów mieli okazję zobaczyć wystawę pt. „Mamo, ja nie chcę wojny”, wspólny projekt polsko-ukraiński prezentujący niezwykle przejmujące dziecięce świadectwa wojny  - historyczne rysunki polskich dzieci z roku 1946, będące zapisem ich przeżyć z czasu II wojny światowej i okupacji niemieckiej 1939-1945 oraz współczesne rysunki dzieci ukraińskich, związane z wojną toczącą się obecnie w Ukrainie. Niezależnie od miejsca i czasu wojna jest wielkim złem, a dziecko zawsze jest w niej ofiarą. Mottem wystawy są słowa Janusza Korczaka: „Dziecko nie jest żołnierzem, nie broni ojczyzny, choć wraz z nią cierpi”.

Ważnym elementem uroczystości było wręczenie odznaczeń polskim żołnierzom oraz kierowniczce polskiej sekcji w Międzynarodowym liceum Pontonniers – Pani Jolancie Szybkiej-Laulan.

Odznaczenia zostały wręczone przez dowódcę polskiego kontyngentu w ramach Eurokorpusu, gen. bryg. Adama Marczaka oraz amb. J. Baurskiego.

Okolicznościową modlitwę za Ojczyznę odprawił ks. Ryszard Górski z Polskiej Misji Katolickiej w Strasburgu.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}