W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Udział Wiceministra Sprawiedliwości Dariusza Mazura na posiedzeniu Komitetu Ministrów Rady Europy

19.09.2024

18 września 2024 roku, podczas trzydniowego posiedzenia Komitetu Ministrów Rady Europy poświęconego wykonywaniu wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, odbyła się dyskusja z udziałem Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, Pana Dariusza Mazura.

Wiceminister Sprawiedliwości Dariusz Mazur na posiedzeniu Komitetu Ministrów Rady Europy w Strasburgu.

Uczestnicy Komitetu Ministrów Rady Europy dyskutowali o wykonywaniu przez Polskę wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawach i grupach spraw dotyczących praworządności, w tym Xero Flor Sp. z o.o. w Polsce p. Polsce, Żurek p. Polsce, Juszczyszyn p. Polsce, Tuleya p. Polsce, Broda i Bojara p. Polsce, Grzęda p. Polsce, Wałęsa p. Polsce, Reczkowicz p. Polsce.

Wiceminister sprawiedliwości zwrócił uwagę na determinację rządu we wdrażaniu praktycznych rozwiązań ad hoc przywracających poszanowanie międzynarodowych standardów w funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Następnie przedstawił działania i prace legislacyjne Ministerstwa Sprawiedliwości zmierzające do wykonania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka na rzecz poprawy praworządności. Przedstawiciel resortu sprawiedliwości zobowiązał się do dalszego informowania Sekretariatu Rady Europy o działaniach związanych z wdrożeniem wyroków ETPCz oraz podkreślił, że współpraca z Komitetem Ministrów Rady Europy i innymi organami Rady Europy, w tym z Komisją Wenecką, będzie kontynuowana.

Wystąpienie ministra Mazura spotkało się z pozytywnym odbiorem uczestników zgromadzenia, którzy docenili realizację przez Polskę zobowiązań wynikających z art. 46 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, a także docenili działania legislacyjne i zmiany podejmowane przez rząd państwa polskiego na rzecz przywracania praworządności i niezawisłości sędziowskiej.

Zgodnie z art. 46 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności zmienionej Protokołem nr 11, Komitet Ministrów nadzoruje wykonywanie wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Prace te są prowadzone głównie podczas czterech regularnych posiedzeń każdego roku.
Podstawową funkcją Komitetu Ministrów jest zapewnienie, że państwa członkowskie stosują się do wyroków i niektórych decyzji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Komitet kończy każdą sprawę, przyjmując ostateczną rezolucję. W niektórych przypadkach odpowiednie mogą okazać się rezolucje tymczasowe. Oba rodzaje rezolucji są jawne. 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}