Upamiętnienie 80. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim
19.04.2023
19 kwietnia 2023 r. z inicjatywy polskiej delegacji, na 1464. posiedzeniu Komitetu Delegatów Ministrów Rady Europy odbyło się symboliczne upamiętnienie 80. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim.
Z tej okazji przedstawiciel Polski wygłosił przemówienie, w którym nawiązał do tego wydarzenia, jako największego zbrojnego powstania Żydów podczas II wojny światowej i pierwszego miejskiego powstania w okupowanej Europie. Wskazał źródła akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, jej symbolikę i znaczenie dla młodego pokolenia. W przemówieniu podkreślono fakt, że akcja uzyskała akceptację przewodniczącego Światowego Kongresu Żydów i dzięki temu, po raz pierwszy, była rozpropagowana w Izraelu. Uwypuklono fakt, że pamięć o przeszłości (momentami trudnej) stanowi naszą wspólną wartość i podstawę naszej europejskiej tożsamości. Pamięć o poległych i zamordowanych oraz zapewnienie sprawiedliwości jest ważne także w kontekście trwającej w Ukrainie wojny i ma służyć zapewnieniu trwałego pokoju. Puentą polskiego wystąpienia było stwierdzenie faktu, że Warszawa, która niegdyś będąca miastem ruin, obecnie jest miastem żywych, świadomym swojej przeszłości i przeprowadzającym proces pojednania, czego dowodem była wizyta prezydentów Izraela i Niemiec w Warszawie w dniu rocznicy.
Po przemówieniu delegacji PL zostały wyświetlone dwa filmy promocyjne Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
W posiedzeniu KDM wzięło udział 46 przedstawicieli państw członkowskich Rady Europy i 3 przedstawicieli państw mających status obserwatora (USA, JPN, MEX).
Ważna dla Polaków rocznica w getcie warszawskim została uczczona także 24 kwietnia, podczas otwarcia sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Senator Aleksander Pociej zwracając się do zgromadzonych na sesji parlamentarzystów powiedział, że „Po dziesięcioleciach pokoju Europa znów jest w stanie wojny. Agresor popełnia zbrodnie wojenne. Pamiętając o bohaterach warszawskiego getta, musimy też powiedzieć obecnym ofiarom wojny: nie jesteście sami, sprawcy tych zbrodni nie pozostaną bezkarni. Żonkile są symbolem pamięci, szacunku i nadziei. Kojarzą się z postacią pana Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej i strażnika pamięci o powstaniu”. Dziś ta pamięć rozkwita w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy.