Walne zgromadzenie Stowarzyszenia Miast Laureatów Nagrody Europy
09.06.2022
9 czerwca 2022 r. w siedzibie Rady Europy odbyło się Walne Zgromadzenie Miast Laureatów Nagrody Europy. Przewodniczący Stowarzyszenia i jednocześnie Prezydent Miasta Częstochowy, Pan Krzysztof Matyjaszczyk podkreślił, że wymiana doświadczeń i dobrych praktyk np. w temacie walki z pandemią pomogą uczestniczącym w dyskusji samorządowcom w byciu bardziej skutecznymi w zaspokajaniu potrzeb swoich mieszkanek i mieszkańców. Dodał również, że wspólne stanowisko w sprawie pokoju w Ukrainie pokazało jedność w dążeniu do poszanowania i propagowania wartości, na których opiera się funkcjonowanie UE.
W sesji otwierającej Walnego Zgromadzenia uczestniczył Stały Przedstawiciel RP przy Radzie Europy – amb. Jerzy Baurski. Ambasador zwrócił w swoim przemówieniu uwagę na to, że brutalna agresja Rosji wobec Ukrainy wymaga bezwarunkowej solidarności i empatii bardziej niż kiedykolwiek wcześniej w historii Organizacji. Stały Przedstawiciel dodał, że Nagroda Europy jest z jednej strony wyróżnieniem, a z drugiej, zobowiązaniem do działania ze zwiększoną intensywnością w tych trudnych dla Europy czasach.
W ramach dwóch sesji, przedstawiciele miast z uznanym dorobkiem w promowaniu wartości europejskich debatowali nt. wojny w Ukrainie oraz wpływu pandemii na funkcjonowanie miast.
W dyskusji brali udział także prezydenci miast ukraińskich: Pan Ihor Terekhov (Charków), Pan Oleksandr Symchyshyn (Chmielnicki) oraz Pan Rusłan Marcinkiw (Iwano-Frankiwsk). Doświadczeniami samorządowymi z zakresu pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy podzielił się także Pan Krzysztof Stanowski, dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej w Lublinie. Po części oficjalnej, uczestnicy wydarzenia z Austrii, Niemiec, Francji, Hiszpanii i Turcji wraz z przedstawicielami Forum młodzieży kontynuowali wymianę doświadczeń w siedzibie Stałego Przedstawicielstwa RP przy Radzie Europy.
Wśród zaproszonych gości była obecna przewodnicząca Podkomisji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy ds. Nagrody Europa, p. Carmen Leyte oraz zastępca mera miasta Strasburga, p. Véronique Bertholle.
Stowarzyszenie Miast Laureatów Nagrody Europy istnieje od 1984 r. Z kolei Nagroda Europy została ustanowiona w 1955 r. przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy w celu uhonorowania miast, które szczególnie były aktywne w promowaniu europejskich ideałów poprzez współpracę partnerską z innymi miastami europejskimi oraz organizowanie europejskich wydarzeń i wymian wizyt. Aby otrzymać Nagrodę Europy, aglomeracje muszą najpierw ubiegać się o trzy inne odrębne nagrody w następującej kolejności: Dyplom Europejski (the European Diploma), Flaga Honorowa (The Flag of Honour) i Plakieta Honorowa (the Plaque of Honour).
Do tej pory pięć polskich miast otrzymało Nagrodę Europy: Częstochowa (1998), Gdynia (2002), Katowice (2008), Słupsk (2014), Lublin (2017).
Laureatem Nagrody Europy w 2022 r. jest miasto Izmir. Gratulujemy! Tebrikler Türkiye!