Wizyta polskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy
23.01.2024
Podczas pierwszej w 2024 . sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy uczestniczyli przedstawiciele nowo wybranej delegacji Sejmu i Senatu, którzy zgodnie z powierzonym im zadaniem pojawili się w Strasburgu.
Pełny skład delegacji jest dostępny na stronie: https://www.sejm.gov.pl/SQL2.nsf/skladdel?OpenAgent&64&PL
W trakcie sesji, przewodnicząca polskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, Pani Agnieszka Pomaska, została wybrana także wiceprzewodniczącą tego Zgromadzenia (https://pace.coe.int/en/pages/vice-presidents).
Na zaproszenie ambasadora Jerzego Baurskiego, w ramach przyjęcia zorganizowanego w Stałym Przedstawicielstwie RP, parlamentarzyści do ZPRE odbyli rówież spotkanie z Polakami pracującymi w Radzie Europy i przy muzyce zespołu Klezmhear wymieniali się doświadczeniami pracy w jednej z najstarszych europejskich organizacji międzynarodowych.
Zgromadzenie Parlamentarne podjęło także temat niepokojącej sytuacji za wschodnią granicą Polski. Trwająca od ponad dwóch lat wojna w Ukrainie pozostawia za sobą wiele ofiar, w tym wśród dzieci. Małżonka prezydenta Ukrainy Olena Zelenska zwróciła się do parlamentów narodowych o przyłączenie się do działań mających na celu zmuszenie Rosji do przestrzegania konwencji genewskich i natychmiastowego dostarczenia wyczerpujących list zawierających nazwiska i miejsca pobytu wszystkich ukraińskich dzieci, które zostały nielegalnie deportowane. Polscy delegaci wraz z przedstawicielami innych delegacji zaprezentowali po raz pierwszy podczas sesji parlamentarnej polską inicjatywę „Chain of solidarity with Ukraine”.
Niesłabnące zainteresowanie przedstawicieli władzy ustawodawczej państw członkowskich Rady Europy było skierowane wobec przyszłości Białorusi. Po wysłuchaniu przemówienia Swiatłany Cichanouskiej, sprawozdawcy i przedstawicieli grup politycznych, ZPRE przyjęło większością 63 głosów, przy 3 głosach wstrzymujących się i 0 sprzeciwu, tekst rekomendacji i rezolucji ws. demokratycznej przyszłości Białorusi. Liderka białoruskiej opozycji stwierdziła, że bez demokratycznej, suwerennej Białorusi nie będzie pokoju w Europie. Według Cichanouskiej, to czego potrzebują teraz Białorusini, to jasna perspektywa post-łukaszenkowskiej przyszłości, z klarowną mapą działania zmierzającego do osiągnięcia członkostwa w RE, a następnie w UE. To jest ambitny cel jaki wytyczyła podczas swojego przemówienia S. Cichanouska.