Wieloletni harmonogram prac nad Planem Urządzenia Lasu
Procedura sporządzania Planów Urządzenia Lasu składa się z szeregu etapów, które w umowny sposób można zorientować na osi czasu. Według dotychczasowej Instrukcji Urządzania Lasu wśród najważniejszych punktów należy wyróżnić Komisje Urządzeniowe, współpracę z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, upublicznienie procesu opracowywania PUL oraz zasadnicze prace terenowe i kameralne.
Etapy sporządzania projektu Planu Urządzenia Lasu:
- Plan Urządzenia Lasu to dokument opracowywany dla każdego nadleśnictwa na okres 10 lat.
- Projekty Planu Urządzenia Lasu sporządzają specjalistyczne jednostki wykonawstwa urządzeniowego.
- Prace nad opracowaniem Planu Urządzenia Lasu trwają ponad 3 lata.
- Opracowany projekt PUL jest zatwierdzany przez Ministra właściwego do spraw środowiska.
- Zatwierdzony przez Ministra właściwego do spraw środowiska Plan Urządzenia Lasu po 10 latach ekspiruje.
- Przed utratą ważności obowiązującego Planu Urządzenia Lasu (w 8 roku) przystępuje się do opracowania nowego planu, tzn. przeprowadza się rewizję Planu Urządzenia Lasu.
Etapy sporządzania Planu Urządzenia Lasu wynikają z wewnętrznych przepisów Lasów Państwowych wprowadzonych Zarządzeniem Nr 55 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 21 listopada 2011 r. w sprawie Instrukcji Urządzania Lasu. Zarządzenie to dostosowało zapisy Instrukcji Urządzania Lasu do wymogów ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r., Nr 199, poz. 1227).
Chronologicznie etapy według dotychczasowej Instrukcji Urządzania Lasu:
I. Wystąpienie do RDOŚ z wnioskiem o udostępnienie informacji o środowisku z gruntów zarządzanych przez Nadleśnictwo.
II. Podanie do publicznej wiadomości (BIP oraz lokalna prasa) informacji o przystąpieniu do opracowania projektu PUL z możliwością składania wniosków i uwag oraz uczestnictwa w posiedzeniu Komisji Założeń Planu (KZP).
III. Dyrektor zwołuje Komisję Założeń Planu (KZP), której celem jest opracowanie założeń do projektu PUL.
IV. Podanie do publicznej wiadomości (BIP oraz lokalna prasa) informacji o opracowaniu założeń do projektu PUL z możliwością składania wniosków i uwag.
V. Przed przystąpieniem do zawarcia umowy na sporządzenie Planu Urządzenia Lasu dyrektor RDLP występuje z wnioskiem o uzgodnienie zakresu i stopnia szczegółowości informacji wymaganych w Prognozie Oddziaływania Planu Urządzenia Lasu na Środowisko do dyrektora Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ).
VI. Wyłonienie wykonawcy projektu Planu Urządzenia Lasu i udzielenie zamówienia publicznego.
VII. Prowadzenie prac wstępnych, przygotowawczych, terenowych, kameralnych, końcowych przez Wykonawcę.
VIII. Kontrola dokumentacji przez Nadleśnictwo oraz RDLP.
IX. Zwołanie przez dyrektora RDLP Narady Techniczno-Gospodarczej (NTG), której zadaniem jest:
- przeprowadzenie analizy gospodarki przeszłej na podstawie referatu nadleśniczego, referatu kierownika ZOL, koreferatu wykonawcy projektu Planu Urządzenia Lasu,
- dokonanie oceny gospodarki przeszłej przez dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych,
- omówienie i przyjęcie projektu Planu Urządzenia Lasu na podstawie referatu wykonawcy i koreferatu nadleśniczego,
- omówienie projektu Programu Ochrony Przyrody na podstawie referatu wykonawcy projektu Planu Urządzenia Lasu i koreferatu nadleśniczego,
- omówienie projektu Prognozy Oddziaływania Planu Urządzenia Lasu na Środowisko na podstawie referatu wykonawcy projektu Planu Urządzenia Lasu i koreferatu nadleśniczego.
X. Podanie do publicznej wiadomości (BIP oraz lokalna prasa) informacji o możliwości zapoznania się z projektem PUL oraz Prognozą Oddziaływania na Środowisko wraz z możliwością składania wniosków i uwag.
XI. Przekazanie „Projektu Planu Urządzenia Lasu” wraz z Prognozą Oddziaływania na Środowisko - do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z wnioskiem o wydanie opinii.
XII. Wystąpienie do Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej o uzgodnienie p-poż.
XIII. Przed skierowaniem Planu Urządzenia Lasu do zatwierdzenia, dyrektor rdLP sporządza pisemne podsumowanie Strategicznej Oceny Oddziaływania na Środowisko zawierające uzasadnienie wyboru właściwego wariantu przyjmowanego Planu Urządzenia Lasu, uzasadnienie zawierające informacje o udziale społeczeństwa, a także informacje, w jaki sposób zostały wzięte pod uwagę i w jakim zakresie zostały uwzględnione:
- ustalenia zawarte w Prognozie Oddziaływania na Środowisko, w tym propozycje w sprawie monitoringu,
- opinie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska,
XIV. Dyrektor rdLP kieruje poprzez Dyrektora Generalnego LP projekt Planu Urządzenia Lasu wraz z podsumowaniem do zatwierdzenia przez Ministra właściwego do spraw środowiska.
XV. Wgranie nowych opisów taksacyjnych do SILP
XVI. Po zatwierdzeniu Planu Urządzenia Lasu pismem Ministra właściwego do spraw środowiska, dyrektor rdLP:
- podaje do publicznej wiadomości informację o zatwierdzeniu planu przez Ministra właściwego do spraw środowiska i możliwości zapoznania się z jego treścią oraz uzasadnieniem i podsumowaniem,
- przekazuje decyzję o zatwierdzeniu Planu Urządzenia Lasu wraz z podsumowaniem i przyjętym Planem Urządzenia Lasu Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska,
- monitoruje oddziaływanie Planu Urządzenia Lasu na środowisko.
Pliki z materiałami (referaty, protokoły) na Komisje Urządzeniowe znajdują się na stronie BIP RDLP w Katowicach w zakładkach „Co robimy” > „Plan Urządzenia Lasu” > „Dokumenty związane z tworzeniem nowego Planu Urządzenia Lasu”.
Materiały
Etapy opracowania projektu Planu Urządzenia LasuEtapy_opracowania_projektu_Planu_Urządzenia_Lasu.jpg 0.17MB
- Pierwsza publikacja:
- 15.11.2021 17:42 Grzegorz Janas
- Wytwarzający/ Odpowiadający:
- Grzegorz Janas
Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
---|---|---|
Wieloletni harmonogram prac nad Planem Urządzenia Lasu | 2.0 | 25.06.2024 21:55 Magdalena Świtka |
Wieloletni harmonogram prac nad Planem Urządzenia Lasu | 1.0 | 15.11.2021 17:42 Grzegorz Janas |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP