W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Praca i pobyt w Rosji

1. Wjazd i pobyt na terytorium Federacji Rosyjskiej

Wjazd do Federacji Rosyjskiej odbywa się na podstawie ważnej wizy. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy po planowanej dacie opuszczenia Federacji Rosyjskiej. Przy wjeździe do Rosji nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego, ani określonej kwoty pieniędzy.

Obywatele polscy posiadający zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony lub kartę stałego pobytu na terenie Rosji, wjeżdżają, przebywają i wyjeżdżają z Rosji na ich podstawie oraz ważnego dokumentu stwierdzającego tożsamość, bez obowiązku posiadania wiz.

Na granicy istnieje obowiązek wypełnienia otrzymanej karty migracyjnej, jako podstawy do zameldowania w miejscu pobytu. Zagubienie karty migracyjnej należy zgłosić w ciągu trzech dni w najbliższym urzędzie migracyjnym w celu wyrobienia jej duplikatu.

Obywatele polscy, którzy w trakcie pobytu w Rosji utracili dokumenty stwierdzające tożsamość, mogą wyjechać na podstawie nowych dokumentów wydanych przez przedstawicielstwo dyplomatyczne lub urząd konsularny, bez obowiązku uzyskania wiz wyjazdowych.

Jednocześnie przypominamy, iż odbiór nowego dokumentu paszportowego (nie dotyczy paszportów krótkoterminowych wydanych w celu powrotu do kraju) wiąże się z koniecznością uzyskania wizy rosyjskiej do nowego dokumentu na pisemny wniosek osoby/instytucji zapraszającej. Zalecamy wcześniejsze uzyskanie informacji dotyczącej procedury otrzymania wizy rosyjskiej w odpowiednich organach Służby Migracyjnej MSW FR.

Obowiązek rejestracji wobec gości hotelowych powinien być realizowany automatycznie przez pracowników hotelu (w ciągu 24 godzin). W pozostałych sytuacjach (tj. w szczególności w przypadku najmu kwater prywatnych, pobytu u znajomych czy zamieszkiwania hosteli lub pensjonatów nierealizujących obowiązku rejestracyjnego), należy samodzielnie dopilnować, by osoba goszcząca (wynajmujący, gospodarz lokalu – itp.) dokonała rejestracji pobytu we właściwym dla miejsca pobytu organie migracyjnym.

W związku z nieuregulowanym statusem prawnym przejść granicznych między Federacją Rosyjską a Republiką Białorusi, nie jest możliwe przekraczanie granicy białorusko-rosyjskiej drogą lądową w obydwu kierunkach (zwłaszcza w Krasnej gorce i Krasnem).

Przejścia graniczne, przeznaczone do międzynarodowego ruchu osobowego i towarowego, z których mogą korzystać obywatele państw trzecich, w tym obywatele polscy podróżujący drogą lądową do Rosji, znajdują się na granicy Rosji z Łotwą (BURACZKI, ŁUDONKA, UBYLINKA ), Estonią (KUNICZYNA GORA, SZUMIŁKINO),  Białorusią (NOWYJE JURKOWICZI stara nazwa TRZY SIOSTRY), i Ukrainą (POGAR, TROJEBORTNOJE).

 

Wjazd na terytorium obwodu królewieckiego Federacji Rosyjskiej

WJAZD

Polsko-rosyjską granicę państwową można przekroczyć przez następujące przejścia graniczne:

- lotnicze: Królewiec-Chrabrowo;

- morskie: Królewiec, Bałtyjsk i Swietłyj;

- kolejowe z Polską: Braniewo-Mamonowo (obecnie pociągi pasażerskie nie kursują);

- kolejowe z Litwą: Kibarty-Niesterow, Pojegi-Sowieck (przejście czynne tylko dla załóg kolejowych);

- drogowe z Polską: Bezledy-Bagrationowsk, Gołdap-Gusiew, Gronowo-Mamonowo, Grzechotki-Mamonowo;

 - drogowe z Litwą: Nida-Morskoje, Pogranicznyj, Poniemuń-Sowieck, Kibarty-Czernyszewskoje, Pogranicznyj-Ramoniszki.

Przekraczając granicę obwodu królewieckiego, należy posiadać:

- ważny paszport,

- ważną wizę uprawniającą do wjazdu na terytorium FR,

- ubezpieczenie zdrowotne na kwotę 30 tys. euro ważne w Rosji na okres pobytu.

- dokumenty umożliwiające identyfikację środka transportu (dowód rejestracyjny);

- dokumenty potwierdzające własność, prawo do korzystania i (lub) użytkowania środka transportu (należy pamiętać o ich przetłumaczeniu na język rosyjski);

- inne dokumenty lub informacje, okazanie których przewiduje prawodawstwo Unii Celnej.

Wjazd na teren obwodu królewieckiego (Federacja Rosyjska) odbywa się jedynie na podstawie ważnej wizy.

Wydział Konsularny Ambasady Federacji Rosyjskiej oraz pozostałe urzędy konsularne FR w Polsce wydają wizy obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej i innych państw UE w ramach Umowy między Wspólnotą Europejską a Federacją Rosyjską o ułatwieniach w wydawaniu wiz obywatelom Unii Europejskiej i Federacji Rosyjskiej.

Rosyjskie urzędy konsularne w Polsce przyjmują wnioski wizowe wypełnione wyłącznie elektronicznie w języku rosyjskim bądź angielskim i wydrukowane za pomocą strony internetowej Departamentu Konsularnego MSZ Rosji: http://visa.kdmid.ru. Wnioski wizowe należy składać osobiście lub za pośrednictwem osób trzecich w jednym z Rosyjskich Centrów Wizowych na terenie RP (Gdańsk, Kraków, Poznań, Warszawa).

Szczegółowe informacje dot. wiz znajdują się na stronie Wydziału Konsularnego Ambasady FR w Warszawie pod adresem: http://warsaw.kdmid.ru/pl.aspx.

1 lipca 2019 r. obwód królewiecki został objęty systemem wiz elektronicznych (e-wiz). Mogą je otrzymać obywatele 53 państw, w tym Rzeczypospolitej Polskiej. Pełna lista państw oraz odnośnik do wniosku wizowego znajdują się na stronie: http://electronic-visa.kdmid.ru/klgd_country.html.

Wiza elektroniczna jest jednokrotna. Jej okres obowiązywania to 8 dni w ciągu 30 dni kalendarzowych od wydania bez możliwości przedłużenia ważności. UWAGA: 8 dni nie oznacza 8 dób (192 godzin). Przekroczenie granicy np. o godz. 23:00 prowadzi do wykorzystania jednego pełnego dnia. Więcej informacji na ten temat znajduje się w sekcji „Pobyt”.

Dane zawarte we wniosku wizowym zostaną zweryfikowane i najpóźniej 4 dni od daty jego złożenia na stronie ukaże się informacja o wydaniu wizy elektronicznej. Wnioskujący otrzyma potwierdzenie zawierające numer identyfikacyjny. Należy je wydrukować i okazać na przejściu granicznym wraz z dokumentem tożsamości (paszportem).

Kategorie wiz wydawanych w formie elektronicznej to:

 - biznesowa;

 - turystyczna;

 - humanitarna (kwestie sportowe, kulturalne, naukowo-techniczne).

Należy również pamiętać o wypełnieniu jednorazowego zezwolenia na czasową odprawę celną środka transportu (tzw. wremiennyj wwoz). Powyższą kwestię reguluje art. 356 ust. 1 pkt. 7, 8, 9 Kodeksu Celnego Unii Celnej.

Wjeżdżając na teren obwodu królewieckiego należy zadeklarować wszystkie posiadane przy sobie pieniądze oraz przedmioty wartościowe.

Przy przekraczaniu granicy należy pamiętać o poproszeniu funkcjonariusza rosyjskiej służby paszportowej o wydanie tzw. karty migracyjnej, którą należy bezwzględnie zachować do czasu opuszczenia Rosji.

UWAGA: karta migracyjna wydawana jest bezpłatnie! W trakcie pobytu na terenie FR mogą być na niej dokonywane różnego rodzaju adnotacje urzędowe, a przy wyjeździe będzie stanowiła podstawę do ustalenia rzeczywistego czasu pobytu cudzoziemca w Rosji. W przypadku zniszczenia lub utraty karty migracyjnej należy w ciągu trzech dni poinformować o tym Zarząd Główny ds. migracji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Federacji Rosyjskiej, który po sprawdzeniu danych paszportowych wyda duplikat utraconej karty migracyjnej.

Wwóz na teren OK leków zawierających substancje psychoaktywne

W trakcie przekroczenia granicy państwowej FR posiadane lekarstwa zawierające substancje psychoaktywne należy bezwzględnie pisemnie zadeklarować Służbie Celnej. Powyższą kwestię reguluje: Rozporządzenie Rządu Federacji Rosyjskiej z 30 czerwca 1998 r., nr 681 (z późn. zm.) w sprawie zatwierdzenia wykazu środków odurzających i substancji psychotropowych i ich prekursorów, podlegających kontroli na terenie Federacji Rosyjskiej. Tekst rozporządzenia oraz wykaz środków odurzających i substancji psychotropowych i ich prekursorów, podlegających kontroli na terenie Federacji Rosyjskiej, jest dostępny na stronie: http://base.garant.ru/12112176/

Należy również posiadać zaświadczenie lekarskie zawierające informacje dot. przyjmowanych lekarstw, ich dawkowania oraz okresu leczenia.

W przypadku niezadeklarowania posiadanych lekarstw zawierających substancje psychoaktywne oraz braku ww. zaświadczenia można zostać oskarżonym o przemyt środków odurzających/substancji psychotropowych, przestępstwo przewidziane w Kodeksie Karnym FR.

W przypadku zakupu leku w aptece bez recepty i zalecenia lekarza należy sprawdzić czy nie zawiera substancji wymienionych w ww. rozporządzeniu!

Uwzględniając trudności związane z przekraczaniem granic obwodu królewieckiego, nie zaleca się wykorzystywania obszaru obwodu do przejazdów tranzytowych.

POBYT

Obywatele polscy wjeżdżający do obwodu królewieckiego na podstawie wiz zgodnie z prawem miejscowym posiadają prawo do pobytu bez zameldowania (tzw. rejestracji) jedynie w okresie nieprzekraczającym 7 dni roboczych. Jego przedłużenie może nastąpić poprzez rejestrację miejsca pobytu w służbie migracyjnej (Zarząd Główny ds. Migracji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Federacji Rosyjskiej). Niedopełnienie tego obowiązku (pobyt bez zezwolenia) powoduje nałożenie grzywny w wysokości od 2 do 5 tysięcy rubli (ok. 120-300 zł) oraz dodatkowych sankcji – wydalenia z Rosji z potencjalnym zakazem wjazdu do 5 lat (art. 18.8 KPA FR).

Na podstawie e-wizy można przebywać w Federacji Rosyjskiej do 8 dni. Nie oznacza to 192 godzin (24 godziny x 8), ale 8 dni kalendarzowych, licząc od dnia wjazdu (bez względu na godzinę) do dnia wyjazdu. Wjazd danego dnia o godzinie 23:00 będzie liczył się jak wykorzystany jeden pełny dzień.

UWAGA: zgodnie z prawodawstwem Federacji Rosyjskiej nie ma możliwości przedłużenia pobytu na podstawie e-wizy. W przypadku braku możliwości wyjazdu w ciągu 8 dni kalendarzowych lub w przypadku przekroczenia wskazanego terminu obcokrajowiec jest zobowiązany zwrócić się do Wydziału Wiz i Zezwoleń Zarządu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rosji ds. Obwodu Królewieckiego, aby otrzymać specjalną wizę wyjazdową. Niedopełnienie tego obowiązku grozi karą administracyjną i deportacją z Rosji.

Dane teleadresowe Wydziału Wiz i Zezwoleń ZMSW Rosji ds. Obwodu Królewieckiego:

ul. Frunze 6, gab. 16

236006 Królewiec

tel.: +7 (4012) 558 154

Godziny przyjęć interesantów są dostępne na stronie ZMSW Rosji ds. Obwodu Królewieckiego pod adresem: https://39.xn--b1aew.xn--p1ai/migration_control/contacts.

PODRÓŻOWANIE

Po obwodzie królewieckim można podróżować bez przeszkód z wyjątkiem strefy przygranicznej oraz stref z reglamentowanym dostępem dla obcokrajowców, gdzie obowiązkowe są przepustki wydawane przez organy spraw wewnętrznych. Informacje w tej sprawie są dostępne na stronie Ministerstwa Kultury i Turystyki OK pod adresem: https://tourism.gov39.ru/tourism/zones.php.

Powyższe kwestie regulują: Postanowienie Rządu FR z 4 lipca 1992 NR 470 w pkt. 14 definiujące miejsca z reglamentowanym dostępem dla obcokrajowców na terenie obwodu królewieckiego oraz Postanowienie Gubernatora Obwodu Królewieckiego z 25.05.2001 r. nr 271 o ustanowieniu rejonów oraz stref z zakazem wstępu położonych wokół arsenałów, baz, składów Sił Zbrojnych FR, pozostałych formacji zbrojnych, organów wojskowych dyslokowanych na terenie obwodu królewieckiego.

Podczas podróżowania po OK należy zawsze posiadać przy sobie dokumenty tożsamości (paszport i kartę migracyjną).

Należy pamiętać o uiszczeniu opłaty klimatycznej podczas wjazdu na teren Mierzei Kurońskiej.
Łącze do strony parku narodowego: http://www.park-kosa.ru/

Podróżowanie oraz zwiedzenie mierzei ułatwia tzw. indywidualny przewodnik po parku narodowym – aplikacja na urządzenia wyposażone w systemy iOS oraz Android. Więcej informacji jest dostępnych na stronie: http://www.park-kosa.ru/cn_guide/?ELEMENT_ID=61909.

WYJAZD

Zgodnie z przepisami rosyjskimi obywatele państw WNP oczekują na dojazd do rosyjskich przejść granicznych w odrębnych kolejkach. Pozostali zamierzający wyjechać z obwodu królewieckiego do Polski przez drogowe przejścia graniczne, w tym obywatele polscy, są narażeni na konieczność długotrwałego oczekiwania, sięgającego nawet kilku godzin. W kolejkach pojazdów oczekujących przed przejściami granicznymi otwarcie działają osoby oferujące możliwość przekroczenia granicy poza kolejnością, po uiszczeniu nieformalnej opłaty, co jednak jest działaniem całkowicie bezprawnym, podobnie jak przypadki pobierania „zwyczajowych” opłat przez funkcjonariuszy rosyjskich służb granicznych oraz policji.

Praktykowane jest również nakładanie mandatów na podróżnych opuszczających swoje pojazdy stojące na terenie przejścia granicznego w kolejce do odprawy (podstawa prawna: Federalna Agencja ds. Zagospodarowania Granicy Państwowej Federacji Rosyjskiej, Zarządzenie z 27 grudnia 2010 roku nr 451-OD „O zatwierdzeniu zasad obowiązujących na przejściach granicznych granic państwowych Federacji Rosyjskiej” oraz Zarządzenie Federalnej Służby Bezpieczeństwa z 15 października 2012 r. nr 515 „O zatwierdzeniu zasad przekraczania granicy”).

Osobnym, złożonym problemem jest karanie mandatami oraz przedkładanie przez rosyjską policję drogową obywatelom polskim do podpisu dokumentów w języku rosyjskim bez udziału tłumacza oraz kierowanie na ich podstawie spraw do sądu. Zdarzało się, że w oparciu o takie dokumenty rosyjskie sądy nakładały kary administracyjne z orzeczeniem o utracie prawa jazdy włącznie.

Odnotowywane są również przypadki „blokowania” przez funkcjonariuszy rosyjskich służb granicznych obywateli RP udających się do Federacji Rosyjskiej. Po odprawie przez polskie służby graniczne zmusza się ich do długiego oczekiwania na wjazd do Rosji, podczas gdy Rosjanie podróżujący pasem nieprzeznaczonym dla obywateli UE bez przeszkód wjeżdżają do FR. Analogiczna sytuacja ma miejsce przy wyjeździe obywateli RP z Rosji.

UWAGA: Wszelkie dzieła sztuki można wywozić z obwodu jedynie za pozwoleniem Ministerstwa Kultury FR. Przewóz dóbr kultury przez granicę celną FR bez wymaganego zezwolenia oraz zadeklarowania podlega sankcjom przewidzianych KK oraz KPA FR. Szczegółowo powyższe kwestie reguluje: ustawa z 15 kwietnia 1993 roku nr 4804-1 „O wwozie/wywozie dóbr kultury”.

2. Praca w Rosji

Szczegółowe informacje dla osób zamierzających podjąć pracę na terytorium Rosji znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

 

{"register":{"columns":[]}}