Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Rzecznika Praw Pacjenta
21.12.2022
11 grudnia polscy harcerze odebrali od słowackich skautów Betlejemskie Światło Pokoju. Dzisiaj dotarli do Rzecznika Praw Pacjenta i przekazali Światło na ręce Dyrektora Generalnego Jarosława Fiksa.
Dziękuję bardzo harcerzom za kultywowanie tej pięknej tradycji niezwykle potrzebnej w tym czasie – powiedział Jarosław Fiks. I dodał: Dziękuję za pamięć o nas i przekazanie nam tego swoistego symbolu niosącego przesłanie pokoju i szczęśliwej nowiny.
Hasło Betlejemskiego Światła Pokoju 2022
Co roku sztafecie przyświeca inne hasło, w tym roku jest to „Światło dla Ciebie"
. Betlejemskie Światło Pokoju jest płomieniem „dla Ciebie", a dzięki Tobie, płomieniem dla innych. W przesłaniu ZHP podkreśla: Chcemy, aby tym razem uczestnicy odkryli i zadbali o swoje wewnętrzne Światło, którego moc na co dzień pomaga im rozświetlać ich lokalne społeczności i wspierać tych, którzy tego wsparcia potrzebują.
Tradycja światełka
W Grocie Narodzenia Pańskiego, w Betlejem, płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku zapala się płomień, który niesiony przez skautów z wielu krajów i kontynentów obiega świat. Zgodnie z tradycją Związek Harcerstwa Polskiego otrzymuje Światło od słowackich skautów.
Jego przekazanie odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r.
Nasz kraj jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód - do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.