W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Centra Zdrowia Psychicznego – szybka pomoc blisko domu”

05.07.2022

Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego działa od 2018 r. w oparciu o Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego. Zgodnie z planem powstanie model organizacji opieki psychiatrycznej obowiązujący w całym kraju. Zakłada się, że do końca 2027 roku w każdym powiecie będzie funkcjonować centrum zdrowia psychicznego tak, aby każdemu potrzebującemu zapewnić dostępność do fachowej i szybkiej pomocy.

zdjeciep

Na zaproszenie Biura ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego (NPOZP), wzięliśmy udział w konferencji prasowej pn. „Centra Zdrowia Psychicznego - szybka pomoc blisko domu”. O działaniu projektu opowiedzieli: dr Anna Depukat - Kierownik Biura ds. Pilotażu NPOZP, dr Joanna Krzyżanowska - prowadząca Sekcję Psychiatrii Środowiskowej Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, dr Anna Mosiołek - kierownik nowopowstającego Centrum Zdrowia Psychicznego w powiecie piaseczyńskim oraz p. Katarzyna Szczerbowska - Rzecznik Biura do spraw pilotażu NPOZP.

Obecnie, w ramach pilotażu działa 75 placówek, z których 35 dołączyło do programu w ostatnim czasie i jest w trakcie uruchamiania. Do placówek nie obowiązują zapisy, nie trzeba też mieć skierowania. Centra mają odpowiedzialność terytorialną, opiekują się mieszkańcami dzielnicy, miasteczka, miasta, kilku powiatów - czyli lokalną społecznością. Pomoc znajdą tam osoby, które ukończyły 18 lat. Pacjentowi może towarzyszyć osoba bliska, która może okazać się dodatkowym wsparciem. Na podstawie pierwszego spotkania specjalista opracuje indywidualny plan leczenia. Zgłaszając się do punktu zgłoszeniowo-koordynacyjnego pacjentowi zapewnia się intymność. Rozmowa odbywa się w gabinecie, a nie w recepcji.

Pani dr Anna Depukat przypomniała, że do Centrum Zdrowia Psychicznego można przyjść z każdym problemem z zakresu zdrowia psychicznego. „Z trudnym przeżywaniem rozwodu, żałoby, utraty pracy, lękiem, poczuciem beznadziei, kłopotami z odżywaniem, nerwicą, wypaleniem zawodowym, bólami psychogennymi. Gdy ma się problemy ze snem, koncentracją, nastrojem. Doświadczając myśli samobójczych. Chorując psychicznie – na schizofrenię, chorobę afektywną dwubiegunową czy depresję” – wymieniła podczas spotkania Pani Doktor. Opieka jest dostosowywana do potrzeb pacjenta, a w kryzysowych przypadkach pomoc uruchamiana jest natychmiast, zgodnie z przepisami - nie później niż w ciągu 72 godzin.

Zwrócono też uwagę, jak bardzo istotne jest budowanie współpracy z ośrodkami leczącymi dzieci tak, aby móc zając się całą rodziną. Pani Katarzyna Szczerbowska podkreśliła, że bardzo ważne jest budowanie współpracy z ośrodkami społecznego wsparcia w lokalnej wspólnocie. Rzecznik Praw Pacjenta również dostrzegł tę potrzebę. W maju 2022 r. wystąpił do wszystkich ośrodków pomocy społecznej z apelem o promowanie i edukowanie w lokalnych społecznościach dostępności do miejsc pomocy dla dzieci i ich opiekunów. Niezwykle ważne jest, aby osoby potrzebujące wiedziały, gdzie mogą zgłosić się po niezbędne wsparcie.

Szczegółowe informacje na temat organizacji centrów zdrowia psychicznego, w tym listę centrów wraz z adresami, możesz znaleźć na stronie: czp.org.pl Jeśli poszukujesz pomocy ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, - sprawdź tutaj https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/informacje-o-swiadczeniach/ochrony-zdrowia-psychicznego-dzieci-i-mlodziezy/

 

{"register":{"columns":[]}}