Dobre praktyki dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą w zakresie rozpatrywania skarg pacjentów
15.11.2024
Rzecznik Praw Pacjenta powołał zespół ekspertów z różnych podmiotów leczniczych, aby stworzyć praktyczne wskazówki dotyczące sposobu procedowania skarg i wniosków pacjentów. Dzięki ich wiedzy i doświadczeniu powstała publikacja „Dobre praktyki dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą w zakresie postępowania ze skargami i wnioskami”, ułatwiająca pracownikom placówek medycznych proces zarządzania zgłoszeniami, zgodne z obowiązującymi standardami oraz przepisami prawa.
Przedstawione w publikacji rekomendacje to zbiór najlepszych praktyk wypracowanych z przedstawicielami podmiotów leczniczych i uwzględniający potrzeby i oczekiwania samych pacjentów.
Dobre praktyki opracowano, żeby pomóc podmiotom leczniczym w usprawnieniu całego procesu rozpatrywania skarg i zgłoszeń od pacjentów.
Proces zarządzania zgłoszeniami jest jednym z krytycznych elementów związanych z efektywnym korzystaniem ze świadczeń opieki zdrowotnej i przestrzeganiem praw pacjentów. Ponadto jest również elementem komunikacji z pacjentami i osobami działającymi w ich imieniu. Dlatego też dążenie do ujednolicenia tego procesu, sprzyja wyjaśnianiu zdarzeń i incydentów, które niepokoją pacjentów oraz wpływa na budowanie zaufania do pracowników medycznych i podmiotu leczniczego.
Dobre praktyki obejmują cały proces postępowania w obszarze skarg i wniosków pacjentów – od informacji o możliwości ich składania, przez występujące w praktyce wątpliwości związane z badaniem sprawy, po działania, które warto podjąć już po jej rozpoznaniu.
Mamy nadzieję, że dobre praktyki dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą w zakresie rozpatrywania skarg pacjentów pozwolą usystematyzować proces rozpatrywania skarg pacjentów oraz przyczynią się do budowania zaufania do pracowników medycznych. Zachęcamy do lektury załączonej publikacji.
Bardzo dziękujemy za zaangażowanie:
- Pani Liliannie Adamskiej ze szpitala Ginekologiczno-Położniczego Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu;
- Panu Bartłomiejowi Bojarskiemu z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku;
- Pani dr n. med. Ewie Czeczelewskiej z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistyczny w Białej Podlaskiej;
- Pani Beacie Domańskiej-Momot z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie;
- Pani Barbarze Kubić-Marlewskiej z Uniwersyteckiego Centrum Kliniczne w Gdańsku;
- Pani Zuzannie Rohn z Instytut Matki i Dziecka w Warszawie;
- Pani Małgorzacie Twardowskiej z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu;
- Pani prof. dr hab. n. med. Bożenie Walewskiej-Zieleckiej, Medicover Poland, Warszawa.
Materiały
Dobre praktyki dla podmiotów wykonujących działalność lecznicząDobre_praktyki_dla_podmiotów_wykonujących_działalność_leczniczą.pdf 2.60MB