W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dwudziesta rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej

01.05.2024

1 maja upływa 20 lat od momentu, kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Przystąpienie Polski do wspólnoty krajów europejskich w 2004 roku przyniosło szereg pozytywnych zmian we wszystkich obszarach, w tym ochronie zdrowia.

Grafika przedstawia mapę Europy oraz rocznicę przystąpienia Polski do UE

Odpowiedzialność za ochronę zdrowia i zabezpieczenie społeczne spoczywa przede wszystkim na rządach poszczególnych państw członkowskich Unii Europejskiej (UE), natomiast UE uzupełnia polityki krajowe, zwłaszcza te, które mają wymiar transgraniczny.

Polityka zdrowotna UE ma na celu:

  • propagowanie zdrowia,
  • ochronę obywateli przed zagrożeniami zdrowotnymi,
  • wspieranie dynamicznych systemów opieki zdrowotnej.

W ramach akcesji do UE Polska zobowiązała się również do spełnienia określonych standardów jakości w opiece zdrowotnej, w tym w zakresie szkolenia personelu medycznego oraz procedur leczenia.

Wsparcie finansowe Unii Europejskiej dostępne dla Polski w dużym stopniu przyczyniło się do  modernizacji infrastruktury medycznej, inwestycji w technologie medyczne oraz rozwoju systemu opieki zdrowotnej. Dzięki środkom finansowym udało się zrealizować wiele celów w tym zapewnienie swobodnego dostępu do usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym osób o szczególnych potrzebach czyli osoby starsze oraz z niepełnosprawnościami.

W ramach przystąpienia do Unii Europejskiej Polska dostosowała swoje przepisy dotyczące ochrony zdrowia do standardów europejskich, co miało na celu zapewnienie spójności i zgodności z prawem unijnym. Polska może korzystać także z doświadczeń innych krajów członkowskich UE w zakresie organizacji opieki zdrowotnej, metod leczenia, czy zarządzania szpitalami. Możliwa jest również współpraca międzynarodowa w badaniach naukowych nad nowymi metodami leczenia i technologiami medycznymi.

Wszystkie zmiany mają na celu poprawę jakości i dostępności opieki zdrowotnej w Polsce poprzez integrację z europejskimi standardami oraz wykorzystując dobre praktyki.

{"register":{"columns":[]}}