Działania Rady Organizacji Pacjentów przy Rzeczniku Praw Pacjenta w 2024 roku
27.12.2024
Spotkanie z Radą Organizacji Pacjentów, które odbyło się 12 grudnia w siedzibie Rzecznika Praw Pacjenta i udziałem Bartłomieja Chmielowca było zwieńczeniem tegorocznej współpracy na rzecz pacjentów. Stało się też okazją do podsumowania działań w 2024 roku i wyznaczeniem kierunków na 2025 rok.
- Współpraca z Radą Organizacji Pacjentów jest dla mnie kluczowym działaniem. Dzięki zaangażowaniu tych osób mogę szybko i bezpośrednio zdobywać informacje na temat obszarów, w których pacjenci potrzebują mojego wsparcia. Bardzo cenię nie tylko robocze spotkania w wąskim gronie, ale również te, podczas których możemy spotkać się liczniej i wymienić doświadczeniami dotyczącymi praw pacjentów – mówi Bartłomiej Chmielowiec Rzecznik Praw Pacjenta.
Rada została powołana przez Rzecznika Praw Pacjenta w 2020 roku. Obecnie zrzeszonych jest w niej 142 organizacji działających na rzecz pacjentów. W tym roku, po kilku latach jej działalności, wspólnie zostało ustalone, że dla dobrej współpracy, wymiany doświadczeń i szybszego podejmowania dialogu z innymi instytucjami, zostanie wyłonione Prezydium Rady składające się z przedstawicieli 5 organizacji. W wyniku tajnego głosowania do Prezydium weszli:
- Stanisław Maćkowiak Federacja Federacja Pacjentów Polskich Przewodniczący;
- Magdalena Kołodziej Fundacja My Pacjenci;
- Joanna Frątczak Kazana Fundacja ALIVIA;
- Iwona Czabak Stowarzyszenie Marfan Polska;
- Robert Leśniak Stowarzyszenie Za Wcześnie.
W 2024 roku Rada aktywnie współpracowała z Rzecznikiem Praw Pacjenta w podejmowaniu wielu ważnych dla organizacji pacjenckich tematów, które wynikały z pojawiających się nowych wyzwań w ochronie zdrowia, potrzeby zmiany dotyczących refundowanych świadczeń zdrowotnych oraz zmieniającego się prawa. Odbyło się 5 spotkań Rady Organizacji Pacjentów.
Podczas pierwszego spotkania w 2024 roku przedstawiono tematy zgłoszone przez organizacje do podjęcia przez Rzecznika Praw Pacjenta. Koalicja na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali przedstawiła wyniki raportu „Bezpieczny Szpital to Bezpieczny Pacjent”. W czasie spotkania wybrzmiała potrzeba zmiany ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz potrzeba poszerzenia kompetencji Rzecznika, a także uregulowania współpracy z organizacjami. Dlatego też na drugim spotkaniu w tym roku przedstawiono propozycje zmian przygotowanych przez Biuro Rzecznika, a organizacje szeroko poparły proponowane zmiany.
W związku z licznymi doniesieniami medialnymi dotyczącymi sytuacji płatnika publicznego, podczas trzeciego spotkania Rady przedstawiono wyniki Raportu, przygotowanego przez Instytut Finansów Publicznych oraz Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, dotyczącego sytuacji finansowej płatnika publicznego oraz perspektyw jego funkcjonowania w nadchodzących latach. Czwarte spotkanie dotyczyło Kodeksu Telemedycznego przygotowanego przez Koalicję Na Pomoc Niesamodzielnym. Podczas ostatniego, piątego, w tym roku spotkania przedstawicielka Fundacji ALIVIA omówiła realizację Narodowej Strategii Onkologicznej w latach 2020-2030 okiem organizacji pacjenckiej przygotowanej przez Onkofundację.
W 2024 roku odbyły się jeszcze dwa spotkania organizacji w ograniczonym składzie, dotyczące wspólnego projektu „Łączy nas pacjent”. W 2024 roku wznowiliśmy wspólne dyżury telefoniczne w ramach tego projektu. To wspólne działanie Rzecznika Praw Pacjenta oraz fundacji i stowarzyszeń działających na rzecz pacjentów. Pierwsza edycja projektu odbyła się w latach 2018-2020. W ramach bezpłatnej ogólnopolskiej infolinii Rzecznika Praw Pacjenta specjaliści z poszczególnych organizacji udzielali porad, informacji oraz wsparcia w zakresie określonych chorób. Dyżury odbywały się cyklicznie, według ustalonego wcześniej harmonogramu. Informacje dotyczące tematyki oraz grafik z dyżurami poszczególnych ekspertów ukazywały się regularnie na stronie internetowej Rzecznika Praw Pacjenta oraz w mediach społecznościowych.
W 2024 roku powstały dwa nowe Zespoły. Jeden z nich odpowiedzialny jest za współpracę z organizacjami działającymi na rzecz kobiet. Organizacje te przedstawiły problemy kobiet, m.in. związane z przestrzeganiem standardów opieki okołoporodowej.
Drugi Zespół ds. chorób mózgu, podczas spotkań wspólnie wypracował POSTULATY ZESPOŁU DS. ZDROWIA MÓZGU PRZY RZECZNIKU PRAW PACJENTA, w których zdefiniowano strategiczne kierunki działania Zespołu.
Warto też nadmienić, że w 2024 roku przeprowadzono szkolenia dla organizacji pacjenckich dotyczące Funduszy Kompensacyjnych działających przy Rzeczniku Praw Pacjenta.
W ramach współpracy przedstawiciele PEFRON-u przeprowadzili szkolenie pt. „Prawo do dostępności”. Temat ten dotyka bardzo wielu ważnych sfer życia nas wszystkich, ale jego głównymi adresatami są osoby starsze oraz z niepełnosprawnościami.
Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec przez cały rok 2024 spotykał się indywidulanie z organizacjami należącymi do Rady. Podczas spotkań omawiano problemy danej grupy pacjentów, działania organizacji, dyskutowano na temat raportów przygotowanych przez organizacje. Rzecznik wskazywał na potrzebę edukowania pacjentów w zakresie ich praw, profilaktyki oraz korzystania ze szczepień ochronnych. Zwracał się z prośbą o przekazywanie wszystkich informacji dotyczących praktyk stosowanych przez różne podmioty w zakresie leczenia niezgodnego z aktualną wiedzą medyczną.
W Nowym Roku planowanych jest wiele kolejnych wspólnych działań, w tym szkolenie z ustawy refundacyjnej i z zakresu wdrażania standardów ochrony małoletnich.
Wszystkie organizacje chętne do pracy w Radzie serdecznie zapraszamy do kontaktu https://www.gov.pl/web/rpp/rada-organizacji-pacjentow