Europejski Kodeks Opieki Onkologicznej – dlaczego powinniśmy go stosować?
11.10.2024
8 października w Senacie RP odbyła się konferencja prezentująca Europejski Kodeks Opieki Onkologicznej. Spotkanie zainaugurowała Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. Wydarzenie patronatem objął Rzecznik Praw Pacjenta.
Podczas spotkania, którego inicjatorem była Polska Liga Walki z Rakiem oraz Ogólnopolska Federacja Onkologiczna dyskutowano o możliwościach wzmocnienia pozycji pacjenta, tak aby poprawić wyniki leczenia onkologicznego w Polsce. Przedstawione zostały również wyniki badania przeprowadzonego wśród pacjentów onkologicznych, z których wynika, że pacjenci nie znają swoich praw bądź nie są ich świadomi.
Jestem przekonany, że dzięki rozwojowi Krajowej Sieci Onkologicznej, dzięki Europejskiemu Kodeksowi Opieki Onkologicznej w Polsce, podobnie jak w innych państwach Europy Zachodniej, nowotwory będą w najgorszym wypadku chorobą przewlekłą, a częściej chorobą wcześnie wykrywaną i całkowicie uleczalną – powiedział Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.
Europejski Kodeks Opieki Onkologicznej zawiera 10 najważniejszych praw pacjenta onkologicznego i stanowi fundament dla podniesienia i ujednolicenia standardów opieki onkologicznej w Unii Europejskiej.
Jest to prawo do równego dostępu do możliwie najlepszej opieki onkologicznej, prawo do informacji na temat choroby, a także na temat jakości i bezpieczeństwa opieki, poziomu wiedzy i wyników leczenia. To również prawo do opieki sprawowanej przez wyspecjalizowany wielodyscyplinarny zespół, prawo do udziału we wszystkich decyzjach na temat leczenia, prawo do omówienia z zespołem medycznym swoich priorytetów i preferencji, aby osiągnąć jak najlepszą jakość życia, prawo do uzyskania przejrzystego, dobrze zorganizowanego i możliwego do zrealizowania planu wychodzenia z choroby i rehabilitacji, to także prawo do pełnego powrotu do społeczeństwa i ochrony przed stygmatyzacją.
Uczestnicy spotkania podkreślali, że pacjent świadomy, znający swoje prawa to pacjent, który lepiej reaguje na leczenie, dlatego tak ważne jest zaangażowanie lekarzy, pielęgniarek, wszystkich pracowników medycznych we wdrażanie Kodeksu, edukowanie pacjentów, rozmawianie z nimi.
Budowanie powszechnej świadomości jest tak istotne, ponieważ pacjenci chorujący na nowotwory i ich rodziny, ale też całe społeczeństwo, potrzebują rzetelnej wiedzy na temat nowotworów i skutecznych, czyli udowodnionych naukowo sposobów leczenia. Edukacja, empatia i nadzieja to trzy filary, na których powinniśmy opierać system opieki onkologicznej - powiedział Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.
Pełną treść Europejskiego Kodeksu Opieki Onkologicznej można znaleźć na: https://onko-koalicja.pl/